Farhangistan
خانه / خبرها / خبرهای افغانستان / نگرانی هنرمندان از چالش‌ها فراراه هنر تئاتر در هرات

نگرانی هنرمندان از چالش‌ها فراراه هنر تئاتر در هرات

کابل/۲۴حوت/فرهنگستان
برخی از هنرمندان تئاتر در ولایت هرات با نگرانی از نابودی این هنر کهن می‌گویند که از شرکت زنان هنرمند در نمایش‌های تئاتر جلوگیری شده است و بی حضور زنان هنر تئاتر ناقص است.
بر بنیاد اطلاعات مدیریت تئاتر هرات، بیشتر هنرمندان تئاتر کشور را ترک کرده‌اند و برخی‌ها که مانده‌اند از ادامه هنرنمایی دلسرد شده‌اند.
فریدون فکوری، مدیر تئاتر ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات گفت: «تعداد هنرمندان زن کم شده است و تعدادی که هم مانده بی‌سرنوشت مانده‌اند، انتظار دارند که امارت اسلامی بخاطر فرهنگ اصیل افغانی تلاش و برنامه‌هایی داشته باشد تا ما هم مثل گذشته برنامه‌هایی داشته باشیم.»
این در حالی‌است که در ماه‌های پسین بیشتر هنرمندان تئاتر و سینمای هرات کشور را ترک کرده‌اند.
غلام سخی غلامی، هنرمند تئاتر گفت: «این وحشت‌ناک است که هنر تئاتر در هرات که تاریخ بالا در افغانستان دارد، نابود شود. من که سی سال است در این هنر زحمت کشیده‌ام و رنج بردم، دوست دارم که این هنر خاموش نشود و جای من پر شود.»
محمد یعقوب امینی، هنرمند تئاتر گفت: «سرنوشت هنرمندان را روشن بسازند که ما چه کار باید بکنیم؟ تعداد زیادی از هنرمندان به بیرون از کشور رفته اند و باید روشن شود که این‌ها هنرمندان را می‌خواهند یانه؟ اگر نمی‌خواهند ما باید بدانیم.»
ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات می‌گوید که هیچ ممانعتی فرا راه فعالیت‌های هنری زنان وجود ندارد و برای بهبود کارهای هنری زنان قرار است به زودی یک کارشیوه نیز آماده شود.
نعیم الحق حقانی، رییس اطلاعات و فرهنگ هرات گفت: «امارت اسلامی در باره فعالیت هنری خانم‌ها هیچ مکتوب رسمی نداده است که کدام خانمی که در یک بخشی مصروف کار بوده و یا در بخش هنر بوده که آنان کار کرده نمی‌توانند.»
هنرمندان هراتی پس از ماه‌ها، روز گذشته با اجرای یک نمایش زنده بی حضور زنان روی صحنه آمدند که حضور تماشاگران زن نیز در این برنامه بسیار کمرنگ بود.
تئاتر هرات نزدیک به ۱۰۰ سال قدمت دارد و از هنرهای کهن این ولایت است، اما سال‌ها می‌شود که این ولایت سالن سینما و تئاتر ندارد.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*