خانه / فرهنگ و هنر / نقاش ده ساله ، فرهاد نوری یا پیکاسوی کوچگ افغان

نقاش ده ساله ، فرهاد نوری یا پیکاسوی کوچگ افغان

رئیس‌جمهوری صربستان به ‘پیکاسوی کوچک’ افغان پیشنهاد شهروندی داد:

دولت صربستان اعلام آمادگی کرده است که به فرهاد نوری، نقاش ده ساله افغان و خانواده‌اش که از هشت ماه به این سو در اردوگاه پناهجویان به سر می‌برند شهروندی این کشور را بدهد.
فرهاد نوری که به خاطر استعداد هنری‌اش به “پیکاسوی کوچک” معروف شده است، هفته گذشته برای اولین بار در صربستان نمایشگاه نقاشی برگزار کرد که باعث جلب توجه بسیاری از رسانه‌ها شد.
روز گذشته، چهارشنبه ۱۶ اگست او و خانواده‌اش برای دیدار با الکساندر ووییچ، رئیس‌جمهوری صربستان دعوت شدند و الکساندر ووییچ در این دیدار به آنها پیشنهاد شهروندی و همچنین به پدر فرهاد نوری وعده اشتغال داد.
آقای ووییچ خطاب به فرهاد و خانواده‌اش گفت:

“اگر این پیشنهاد ما را قبول کنید باعث افتخار است.”
اگر چه این نقاش نوجوان افغان گفته است که دوست دارد برای آموزش نقاشی و زبان‌های خارجی به سوئیس برود اما رئیس‌جمهوری صربستان گفته تلاش بیشتری خواهد کرد تا او را قانع کند در صربستان بماند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه “مرکز حفاظت از پناهندگی” – یک نهاد خیریه غیردولتی که در حمایت از پناهجویان فعالیت دارد از  پشنهاد رئیس‌جمهوری صربستان  استقبال کرده است اما خاطر نشان میسازد که نیاز شدیدی برای اصلاح روند پناهندگی در این کشور وجود دارد.
رادوس جوروویچ، از کارکنان این نهاد گفته است که درخواست‌دهندگان پناهندگی “برای مدت طولانی منتظر میمانند و در بسیاری موارد پناهندگی نمی‌گیرند”.
اما داستان این پسربچه افغان حکایت دیگری است که توانسته دل الکساندر ووییچ،‌ رییس جمهوری صربستان را نیز تسخیر کند.

فرهاد نوری در صربستان به پیکاسوی کوچک شهرت یافت. نقاشی های او به‌تازگی در یک بنیاد خیریه که به نفع کودکان سرطانی فعالیت میکند موفق شد فروش ویژه ای داشته باشد.
فرهاد عمدتا زندگی روزمره در بلگراد را به تصویر میکشد و گاهی نیز عکس‌هایی را نقاشی میکند که از اینترنت پیدا کرده است.

نخستین نمایشگاه او در محوطه یک کافه در پایتخت صربستان برگزار شده است و بسیاری از خریداران از او میخواهند تا آثارش را امضا کند و به آنها بفروشد.

خواجه میر احمد

فرهنگستان

۱۷ اگست ۲۰۱۷

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*