خانه / خبرها / نشست سه جانبه آمریکا ،روسیه و چین در باره صلح افغانستان

نشست سه جانبه آمریکا ،روسیه و چین در باره صلح افغانستان

نشست سه جانبه آمریکا،روسیه و چین در باره صلح افغانستان پایان یافت:

نشست نماینده گان ویژه ایالات متحده آمریکا،روسیه و چین برای افغانستان که برای گفتگو در باره صلج افغانستان در روسیه گردهم آمده بودند،بار توافق روی هشت موضوع پایان یافت.
در این بیانیه که از سوی وزارت خارجه روسیه منتشر شده، از گروه طالبان خواسته شده است که “در زودترین فرصت ممکن” در گفتگوهای گسترده‌ای با حضور نمایندگان دولت افغانستان شرکت کنند.
این بیانیه افزوده است که شرکت کنندگان نشست مسکو از روند صلحی که رهبری و مالکیت آن بدست افغان‌ها باشد حمایت میکنند.
در بیانیه آمده است: “هر سه جانب نشست مسکو، طالبان افغان را تشویق میکنند تا در گفتگوهای گستردۀ صلح، با حضور نمایندگان دولت افغانستان، در زودترین فرصت ممکن شرکت کنند. در همین راستا، ما از برگزاری دومین نشست بین‌الافغانی در دوحه حمایت میکنیم.”
یکی از اهداف نشست مسکو، وارد کردن فشار بر طالبان برای آغاز گفتگوهای مستقیم با دولت افغانستان خوانده شده بود. این گروه تا حالا از مذاکره با حکومت افغانستان خودداری کرده اند.
نشستی که قرار بود هفته گذشته با حضور نمایندگانی از سیاستمداران و جامعه مدنی افغانستان با گروه طالبان در دوحه برگزار شود نیز یک روز قبل از سفر هیات افغانستان به قطر، لغو شد.
نشست مسکو، که دومین نشست از این نوع میان امریکا، روسیه و چین بود، همچنین روی برقراری آتش‌بس سراسری در افغانستان تاکید کرده و افزوده که تمام جناح‌های درگیر باید به عنوان اقدامات اولیه، روی برنامه‌های به توافق برسند که خشونت‌ها را در افغانستان به شکل فوری کاهش دهد.
در بیانیه وزارت خارجه روسیه از کشورهای منطقه تقاضا شده است که از موضع‎‌گیری این سه کشور در مورد صلح افغانستان حمایت کرده و آن را به اجماعی در سطح منطقه و جهان تبدیل کنند.
بیانیه می افزاید: سه کشور روسیه، آمریکا و چین، به عنوان بخشی از روند کلی صلح، خواستار خروج منظم و مسوولانه نیروهای خارجی از افغانستان شدند.
بیانیه وزارت خارجه افزود است که ” سه کشور از کشورهای منطقه خواستند تا از اجماع آنان پشتیبانی کرده و برای ایجاد یک اجماع فراگیر منطقه‌ای و بین المللی کار نمایند.”
مقامات گفته اند که قرار است دور سوم نشست سه جانبه میان امریکا، روسیه و چین، در بیجینگ برگزار شود.

میر احمد ” خواجه”

فرهنگستان

۲۶٫۰۴٫۲۰۱۹

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*