خانه / فرهنگ و هنر / فرهنگ / نسخه انگلیسی رمان«دختران تالی» نامزد رمان برتر سال ۲۰۲۴ شد
رمان دختران تالی به زبان انگلیسی
رمان دختران تالی به زبان انگلیسی نامزد رمان برتر سال ۲۰۲۴ شد

نسخه انگلیسی رمان«دختران تالی» نامزد رمان برتر سال ۲۰۲۴ شد

کابل/۲۳قوس/فرهنگستان
ترجمه انگلیسی رمان دختران تالی اثر سیامک هروی که در بیست سایت معتبر جهانی انتشار یافته  نامزد بهترین رمان سال ۲۰۲۴ شناخته شد.
سیامک هروی در صفحه اجتماعی خود گفته است که «این کتاب در میان ۲۱ رمان برتر سال ۲۰۲۴ “انجمن کارنگی” امریکا قرار گرفته و همچنان از سوی سایت “بوک‌ریویو” موفق به دریافت ستاره شده و نامزد بهترین رمان سال ۲۰۲۴ گردیده‌است.
همچنین وی نشر ویرایش تازۀ این کتاب به زبان فارسی خبر داده است و نوشته است: «گفتنی است که به زودی ویرایش جدید، مطابق به متن انگلیسی این رمان، به زبان فارسی هم منتشر می‌شود. فارسی این رمان قبلاً چند بار نشر شده و اخیرا من آن ‌را بازخوانی کردم و تغییرات اندکی به آن وارد ساختم.»
دختران تالی، دهمین اثر سیامک هروی نویسنده اهل افغانستان است. این رمان ۴۶۴ صفحه با تیراژ یک هزار نسخه از سوی نشر زریاب در کابل منتشر شده است و همینگونه از سوی نشر نبشت در آمازون به صورتی جهانی در دسترس است. این رمان که پنج سال قبل به بازار کتاب عرضه شده مورد استقبال خوانندگانی زیادی قرار گرفتهاست. پیرامون این رمان نویسندهها و منتقدینِ زیادی نقد نوشته و مورد بررسی قرار دادهاند.
رمان از مرگ دوتن در دشت «بکواه» آغاز می
شود و رفته رفته راویهای دیگری به آن اضافه میشوند. در جریان داستان، رمان بند و بست خورده و از همانجا که آغاز شده بود به پایان میرسد. قهرمان اصلی داستان «کوثر» دختری باهوشیست که در میان کوهسار زندگی میکند. او در کودکی سختیهای زیادی را سپری نموده تا اینکه بزرگ میشود، با بزرگ شدن دنیای پیرامونش را نیز میشناسد. با آدمهای زیادی مبارزه میکند و با همینحال هم به پیشرفت، تحصیل و آزاد فکر میکند.
«دختران تالی» قصه دخترانی بادغیس است که از اوایل تولد، آنها را «عاجزه» و «سیاسر» میدانند و به آنها به چشم طعمهی برای پولدار شدن و موجودی برای شهوترانی نگاه میکنند. طوریکه همه میدانیم این امر نه تنها در بادغیس و مناطقش، بلکه در تمام ولایات افغانستان اینگونه رخدادها بصورت فراوان اتفاق میافتد.
نویسنده در این رمان به وضعیت رقتبار زندگی مردم ولایت بادغیس پرداخته است. او میکوشد تا با نمادین ساختن «کوثر»، «گیسو»، «نگین»، «سیمین» و چند زن دیگر، دشت و کوه جوند را بگردد و ظلم ملاها، اربابان و قدرتمندان را بیابد و انعکاس بدهد. آقای سیامک که درکِ درستی از وضعیت زندگی مردم دارد رسم و رواج، مشکلات، ظلم، فقر و عقبماندگی تاریخی مردم را در قالب این رمان بهخوبی به تصویر میکشد.
شخصيتهاى اين رمان هر كدام دنياى پر از ستم و سيهروزى را تجربه كرده است. اين اشخاص چنان دردآلود و ستمديده اند كه داستانهاىشان با گوشِ دل شنيده مىشوند و با شنيدن آنها آدم يک درد بزرگ ديگر اين كشور را حس مىكند.
شخصيت
هاى رمان بیشتر واقعى اند تا ساختگی. سوژه چنان واقعيت زنده‌‌یى جامعه است كه گويى نويسندۀ كتاب، يك مشكل جدى جامعه را با نمونه بردارى از انواع آن به شكل همهجانبه و جامع بيان كرده و مثالهاى زنده آورده است.
رمان «دختران تالى» روايت ملموس سيه
روزى پنهان و خاموش دختران مناطق دور دست كشور است كه در انواع ظلم و ستم مىسوزند. لايههاى عمیق اين ستم را هروی بسيار ماهرانه و عالى واكاوى و بهصورتی بسیار جذابی در رمانش جای دادهاست.
خبرنگار فرهنگستان
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*