خانه / خبرها / گزارش‌های افغانستان / منع فعالیت ساحران و جادوگران در افغانستان

منع فعالیت ساحران و جادوگران در افغانستان

کابل/۱۸اسد/فرهنگستان
وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان دستور داده است تا از فعالیت کسانی که در افغانستان دست به سحر و جادو می‌زنند، جلوگیری شود.
این وزارت گفته است که تعویذ دادن و دم کردن مشکل شرعی ندارد؛ اما جادوگران خلاف شریعت اسلامی است، از همین‌رو باید جلو شان گرفته شود.
عاکف مهاجر، سخنگوی وزارت امر به ‌معروف و نهی از منکر طالبان در یک نوار تصویری که توسط تلویزیون ملی به نشر رسیده، گفته است که جادوگران «خلاف شریعت اسلامی» فعالیت می‌کنند.
وی در این نوار تصویری همچنین افزوده است:«ساحران و جادوگران به دادگاه معرفی ‌شوند و در اندازه‌ای است که در شریعت برای آن‌ها جواز قتل داده شده است.»
مرزا عزیز که بیش از ۳۰ سال می‌شود در یکی از گوشه‌های کابل مشکلات صحی و برخی از چالش‌های مردم را توسط دم و دعا حل می‌سازد، می‌گوید که پس از معیوب شدن، برخی آیات قرآن کریم را حفظ کرده و شروع به حل مشکلات مردم کرده است.
مزرا عزیز می‌گوید: «برای سردردی، نیم‌سری، نزله باشد یا کسی را جن بگیرد یا این‌که زردی داشته باشد زردی سیاه، سفید داشته باشد ما دم و دعا می‌کنیم.»
در سوی دیگر، برخی شهروندان کشور نیز فعالیت ساحران را برای جامعه و مردم زیان‌بار می‌دانند و بر ممنوع شدن فعالیت آنان تاکید می‌ورزند.
نجیب، باشنده کابل، گفت: «کسانی‌که بخاطر همین کار مسلک خود را جور کرده‌اند و  می‌خواهند پول مردم را بی جا و بی مقصد از جیب‌های مردم بکشند و بخاطر هر بهانه و دلیل که است بخاطر سحر و جادو به شکل کامل باید جلو این‌ها گرفته شود.»
عالمان دین نیز سحر و جادو را از نگاه دین اسلام حرام می‌دانند. عالمان دین می‌گویند که این مساله سبب فساد و خرافات در جامعه می‌‎شود.
فضل هادی وزین، عالم دین گفت: «جادوگری، سحر و فال بین از نظر شریعت اسلامی حرم است و از جمله منکرات بزرگ به حساب می‌آید و سبب نشر خرافات در میان مسلمانان می‌شود.»
این در حالی‌ست که شماری از شهروندان افغانستان به علت نداشتن آگاهی و کم‌دانشی، فریب می‌خورند و به تعویذنویسان رجوع می‌کنند و با پرداخت مبالغ هنگفت، از آن‌ها برای حل مشکلات‌ شان کمک می‌طلبند.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*