خانه / خانواده / زنان / ممنوعیت کامل آموزش و تحصیل؛ طالبان درب دانشگاه‌ها را به روی دختران بستند

ممنوعیت کامل آموزش و تحصیل؛ طالبان درب دانشگاه‌ها را به روی دختران بستند

کابل/۲۹قوس/فرهنگستان
بربنیاد یک نامه رسمی وزارت تحصیلات عالی طالبان به تمامی مراکز تحصیلی دستور داده شده است تا دانشگاه‌ها را به روی دختران افغانستان تا امر ثانی تعلیق شده‌است.
این وزارت امروز (سه‌شنبه، ۲۹ قوس) در مکتوبی به دانشگاه‌های خصوصی و دولتی دستور داده است که تحصیل دختران را «معطل» نمایند.
در این مکتوب گفته شده است که تصمیم تعلیق تحصیل زنان براساس فیصله کابینه‌ی طالبان گرفته شده است.
حافظ ضیاءالله هاشمی، سخن‎‌گوی وزارت تحصیلات عالی طالبان صحت این مکتوب را تأیید کرده است.
پای این مکتوب ندامحمد ندیم، سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان امضا کرده است.
او پیشتر در اظهاراتی رفتن دختران به مکتب را فرهنگ خارجی خوانده و گفته بود که این فرهنگ توسط امان‌الله‌خان وارد کشور شده است.
او در یک نوار تصویری که در شبکه‌های اجتماعی نشر شده بود، می‌گفت رفتن دختران به مکتب نسخه‌ای «عیاشی و فحاشی» است.
طالبان پس از دست‌یافتن به قدرت دروازه‌های مکتب را به‌روی دختران بالاتر از صنف ششم بسته کرده‌اند.
این گروه بارها گفته که روی بازگشایی طرح مکاتب دخترانه کار می‌کند، اما با گذشت نزدیک به یک‌ونیم سال تا اکنون خبری از این طرح نیست.

وضع محدودیت‌ علیه زنان
طالبان پس از تصرف افغانستان به رغم خوش‌بینی‌هایی که نسبت به تغییر و رویکرد آنان به میان آمده بود، با رفتارهای خود نشان دادند که هیچ دگرگونی‌ای در روش و منش آنان نسبت به زنان و ارزش‌های نوین به میان نیامده است. این گروه پس از فروپاشی نظم جمهوریت، در نخستین اقدام وزارت امور زنان را لغو و به ‌جای آن وزارت امر به معروف و نهی از منکر را ایجاد کرده‌اند.

این گروه در تازه‌ترین مورد پارک‌های تفریحی، ورزشگاه‌ها، حمام‌های زنانه و رستورانت‌ها را به روی زنان مسدود کرده‌اند. وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان به همه ولایت‌ها دستور صادر کرده است که مکان‌های تفریحی، حمام‌ها و آرایشگاه‌ها را به روی زنان بسته کنند. براساس اطلاعیه‌های این وزارت، در ولایت‌ها زنان تنها در صورتی می‌توانند در رستورانت‌ها برای غذا خوردن بروند که محرم شرعی با خود داشته باشند.

طالبان در نخستین روزهای سقوط نظم جمهوریت دروازه مکتب‌های دخترانه را مسدود کردند و گفتند که دانش‌آموزان دختر تا اطلاع ثانوی باید در خانه بمانند. اکنون بیشتر از ۵۰۰ روز از بسته ماندن درب مکتب‌های دخترانه بالاتر از صنف ششم می‌گذرد، اما هنوز هم اطلاع ثانوی این گروه داده نشده است.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر رژیم طالبان گفته بود که برای استقرار «نظام اسلامی» فرمان‌های پی‌درپی دیگری صادر خواهد شد. حجاب اجباری، پوشیدن روی زنان در پرده‌های تلویزیون‌ها، محرومیت از اشتغال، تفکیک صنف‌های دختران و پسران، تعیین تقسیم‌اوقات در پارک‌ها، منع صحبت کادرهای پزشکی در شفاخانه‌ها و در تازه‌ترین مورد بسته شدن دروازه‌های حمام‌های زنانه و پارک‌های تفریحی به روی زنان از اقدامات برجسته این گروه در یک‌ سال گذشته علیه زنان به شمار می‌رود.

طالبان با آغاز درس‌های دانشگاه‌ها، دستور جدایی صنف‌های دختران و پسران را صادر کردند، اما زمانی که اعتراض‌ها از نبود صنف‌های درسی و کمبود استادان افزایش یافت، گفتند میان دانشجویان پسر و دختر در صنف‌ها پرده آویزان شود. این گروه در ماه قوس ۱۴۰۰، به راننده‌های موترهای شهری و مسافربری دستور دادند که زنان «بی‌حجاب» را در موترهای‌شان سوار نکنند و نیز نهادهای دولتی را از پذیرش مراجعان زن بدون محرم، منع کردند؛ دستورهایی که تاکنون جنبه عملی به خود نگرفته است.

به دنبال وضع محدودیت‌ها علیه زنان، طالبان دستور رسمی صادر کردند که زنان حق سفر بدون محرم به خارج از کشور را ندارند. در مکتوبی که در ماه حمل سال جاری از سوی مدیریت عمومی شرکت هوایی «آریانا» صادر شد‌، آمده است: «جلسه امروز، پنج‌شنبه، ۴ حمل، در هیچ یکی از پروازهای داخلی و خارجی، زنان بدون محرم شرعی اجازه مسافرت ندارند و برای‌شان تکت صادر نگردد.»

طالبان علاوه بر وضع محدودیت‌ علیه زنان، دستور ۹ ماده‌ای رهبرشان را همه‌گانی کرده‌اند که بربنیاد آن زنان مکلف به پوشیدن کامل روی‌شان شده و بهترین حجاب چادری/برقع دانسته شده است. این دستور در نُه ماده‌ صادر شده که علاوه بر تعیین مکلفیت برای زنان، مجازاتی نیز برای اقارب آنان در نظر گرفته شده است.

واکنش‌های بین‌المللی به عمل‌کردهای زن‌ستیزانه طالبان
پس از آن‌که طالبان درب مکتب‌های متوسطه و لیسه‌های دخترانه را بستند، این اقدام‌ آنان با واکنش‌های تند کشورهای خارجی و سازمان‌های بین‌المللی مواجه شد. در تازه‌ترین مورد، مجمع عمومی سازمان ملل متحد در هفتادوهفتمین نشست خود قطع‌نامه‌ای را در مورد افغانستان صادر کرده است. در این قطع‌نامه هشدار داده شده که اگر طالبان حقوق بشر، حقوق زنان و دختران و حقوق اقلیت‌ها را رعایت نکنند، به رسمیت شناخته نخواهند شد.

پیش از این آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در توییت‌های متعددی گفته است که محرومیت دختران از آموزش و بسته ماندن مکتب‌های دخترانه «نقض غیرقابل توجیه» حقوق زنان است. او به‌طور مکرر تأکید کرده که محرومیت زنان از حقوق‌ اساسی‌شان به افغانستان آسیب می‌رساند. آقای گوترش در یک‌ساله‌گی مسدود ماندن مکتب‌های دخترانه گفت که یک سال دانش و فرصت هدر رفته است.

این در حالی است که پیش از این وزارت خارجه امریکا، سیاست‌های طالبان در برابر زنان را توهین به حقوق بشر دانسته است. ند پرایس، سخنگوی این وزارت، گفته است که دستور پوشش اجباری برای زنان، روابط طالبان با جامعه جهانی را مخدوش‌تر می‌کند. تام‌ وست، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان، در واکنش به بسته ماندن مکتب‌های دخترانه گفته است که در کنار «ممنوعیت آموزش دختران، وضع محدودیت در آزادی گشت‌وگذار و هدف قرار دادن اعتراضات مسالمت‌آمیز زنان، سیاست اخیر طالبان، حقوق زنان و دختران را محدود می‌کند.»

در همین حال، رینا امیری، نماینده ویژه امریکا در امور زنان افغانستان، رفتار خشونت‌‌بار طالبان علیه راه‌پیمایان زن در پیوند به حمله انتحاری خون‌بار بر آموزشگاه کاج را «وحشی‌گری» و نشان «ضعف و ترس» طالبان خواند‌. او همچنان در مورد مسدود ماندن مکتب‌های دخترانه گفت‌: «آموزش همه مردم افغانستان از جمله زنان و دختران، کلید رهایی افغانستان از فقر و بازگرداندن امید است.»

با این حال، هدر بار، معاون بخش زنان در دیده‌بان حقوق بشر، پس از ۴۰۰ روز محرومیت دختران از آموزش، گفت‌: «۴۰۰ روز از ممنوعیت تحصیل متوسطه دختران توسط طالبان می‌گذرد. این قبلاً صدمات جبران‌ناپذیری را به این دختران، خانواده‌های آن‌ها و کشورشان وارد کرده است. آسیب هر روز عمیق‌تر می‌شود.»

از سوی دیگر، ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان، گفته است که طالبان گام‌به‌گام حقوق بشری زنان را نابود می‌کنند. او در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان تأکید کرده که باید عواقبی برای نقض حقوق بشر وجود داشته باشد.

در جریان یک سال و سه ماه گذشته طالبان به اعمال محدودیت علیه زنان ادامه داده‌اند. در مقابل جامعه‌ جهانی به سیاست نکوهش و درخواست از طالبان پیوسته و از این گروه خواستار رعایت حقوق بشری و رفع محدودیت علیه زنان شده‌ است. با این حال، شماری از نهادهای حقوق بشری از سیاست طالبان در قبال حقوق بشر به‌شدت انتقاد کرده‌اند. سازمان عفو بین‌الملل روز دوشنبه، ۲۴ اسد، گفته است که یک سال حاکمیت طالبان راوی خشونت و وعده‌های دروغین است و آنان  حقوق بشر را به‌صورت گسترده نقض کرده‌اند. دیده‌بان حقوق بشر نیز نقض حقوق زنان را تکان‌دهنده‌تر از رویه طالبان در دهه ۹۰ خوانده است. این نهاد روز سه‌شنبه، ۲۵ اسد، گفته است که زنان افغانستان به اقدام جهانی برای توقف سوءاستفاده طالبان نیاز دارند.

پس از بازگشت طالبان به قدرت در ۲۴ اسد ۱۴۰۰ مطابق ۱۵ آگست ۲۰۲۱، زنان به‌گونه کامل از حوزه عمومی حذف شده‌اند. حق کار و ‌آموزش زنان سلب شده و اعتراض‌های آنان با روش‌های خشونت‌باری از سوی طالبان سرکوب شده است. طالبان در دوره نخست قدرت خود از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۰ نیز دختران و زنان را به‌گونه کامل از همه حقوق انسانی‌شان محروم کرده بودند.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*