خانه / خبرها / مردم کره شمالی علف می خورند اما از برنامه هسته ای دست نمی کشند

مردم کره شمالی علف می خورند اما از برنامه هسته ای دست نمی کشند

پوتین: مردم کره شمالی علف می خورند اما از برنامه هسته ای دست نمی کشند:

در حالیکه کره جنوبی خواستار تقویت حضور نظامی آمریکا به منظور مقابله با حمله احتمالی کره شمالی شده است، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه درگیری نظامی بین دو طرف را فاجعه‌بار توصیف کرده است.
رئیس جمهوری روسیه که برای شرکت در یک نشست اقتصادی به چین سفر کرده، در سخنانی در روز سه‌شنبه، ١٤ شهریور (٥ سپتامبر)، از افزایش خطر درگیری نظامی در شبه‌جزیره کره ابراز نگرانی کرد و گفت که جنگ بین دو طرف “فاجعه‌ای در ابعاد جهانی” خواهد بود و “تلفات عظیم انسانی” در پی خواهد داشت.
پوتین آنچه را که “تشدید هیستری نظامی” در منطقه می‌خواند مورد انتقاد قرار داد و گفت که در شرایط کنونی، تبادل تهدید نظامی “بی‌معنی و خطرناک است.” وی گفت که باید برای حل و فصل بحرانی که آمریکا و کره شمالی را به آستانه جنگ کشانده راه حلی دیپلماتیک یافت.
ولادیمیر پوتین آزمایش هسته‌ای اخیر کره شمالی را “تحریک آمیز” توصیف کرد اما گفت که از نظر روسیه، پافشاری ایالات متحده بر تشدید تحریم‌های اقتصادی سازمان ملل علیه کره شمالی “بی فایده و بی‌نتیجه” است زیرا رهبر کره شمالی احساس می‌کند که از سوی کشورهای غربی مورد تهدید قرار دارد.
رئیس جمهوری روسیه اظهار داشت که حکومت کره شمالی در برابر فشار اقتصادی دست از برنامه اتمی خود بر نمی‌دارد و افزود: “تا زمانی که رهبری کره شمالی احساس امنیت نکند، حاضر است علف بخورد اما برنامه اتمی خود را کنار نگذارد.”
به گفته ولادیمیر پوتین، تشدید تحریم‌ اقتصادی صرفا شرایط مردم کره شمالی را بدتر خواهد کرد و به معنی قحطی بیشتر برای مردم و ویرانی اقتصادی آن کشور است بی آنکه بر عزم رهبر کره شمالی برای دستیابی به تسلیحات اتمی تاثیری داشته باشد.
این درحالی است که نیکی هیلی روز دوشنبه در مقر سازمان ملل در نیویورک، ابراز داشت که، تنها شدیدترین تحریم ها به حل مشکل از طریق دیپلماسی کمک می کنند.
آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز با پشتیبانی از این موضع امروز سه شنبه گفت: تحریم های بیشتر برای مقابله با نقض آشکار معاهده های بین المللی از سوی کره شمالی ضروری هستند.
رئیس جمهوری روسیه همچنین اتهام آمریکا را رد کرد که روابط گسترده اقتصادی آن کشور با کره شمالی منابع مالی لازم برای ادامه برنامه موشکی و هسته‌ای را در اختیار رهبری کره شمالی قرار داده است. وی گفت صادرات نفتی روسیه به کره شمالی بسیار ناچیز است و افزود که “در طول یک دوره سه‌ماهه، ما ٤٠ هزار تن نفت خام و مواد نفتی به آن کشور فروخته‌ایم که بسیار ناچیزاست.” ولادیمیر پوتین گفت که هیچ مورد دیگری از ارسال نفت روسیه به کره شمالی وجود نداشته است.
براساس آمار سازمان گمرک روسیه، مبادلات تجاری این کشور با کره شمالی در سه ماهه آخر سال گذشته میلادی به کمتر از ٨٠ میلیون دلار رسید در حالیکه سه سال پیش، ارزش آن بیش از ١١١ میلیون دلار بود. در عین حال، در سه ماهه اول سال جاری، حجم مبادلات دو طرف به مراتب بیش از مدت مشابه سال پیش بود. بخش اعظم تجارت دو کشور شامل فروش نفت خام، زغال سنگ و فرآورده‌های نفتی روسیه به کره شمالی است.

خواجه میر احمد

۷ سپتمبر ۲۰۱۷

فرهنگستان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*