خانه / خبرها / لاوروف : روسیه کمک به ونزوئلا را ادامه خواهد داد.

لاوروف : روسیه کمک به ونزوئلا را ادامه خواهد داد.

لاوروف: روسیه کمک به ونزوئلا را ادامه خواهد داد !

وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با معاون رئیس جمهوری ونزوئلا اعلام کرد که مسکو به کمک های خود به کاراکاس برای حل مشکلات اجتماعی و اقتصادی در این کشور ادامه خواهد داد.
سرگئی لاوروف در یک کنفرانس مطبوعاتی به همراه “دلسی رودریگز” در مسکو این مطلب را اعلام کرد.
وی افزود: این کمک ها میتواند شامل ارسال محموله های بشردوستانه باشد، ما معتقدیم که بهترین راه برای کمک به مردم ونزوئلا، گسترش همکاری های عملی و سودمند دو جانبه است.
لاوروف ادامه داد که روسیه گام هایی را در جهت تقویت تجارت، سرمایه گذاری، روابط صنعتی و مالی با کاراکاس برداشته است که پیشتر روسای جمهوری دو کشور بر سر آن توافق کرده بودند.
وی گفت: ما در دیدار امروز در خصوص توافقات صورت گرفته در چهاردهمین دور کمیسیون عالی میان دولتی دو کشور که پاییز سال ۲۰۱۸ در مسکو برگزار شده بود تبادل نظر کردیم.
وزیر امور خارجه روسیه گفت: دو طرف توافق کردند که تفاهمات بدست آمده در چارچوب این کمیسیون همچنان چشم انداز اجرای پروژه های مدنظر دو کشور در حوزه های مختلف باشد.
لاوروف با بیان اینکه روسیه با ارسال گندم به کاراکاس کمک های چشم گیری درچارچوب اقدامات بشردوستانه و در راستای برای بهبود وضعیت در ونزوئلا کرده است، اظهار داشت: ما همچنان به همکاری های خود ادامه خواهیم داد.
وزیر امور خارجه روسیه در ادامه به اقدامات تحریک آمیز آمریکا درخصوص ونزوئلا نیز اشاره کرد و گفت: دولت آمریکا بعید نیست تمامی هنجارهای بین المللی در خصوص کاراکاس از جمله دخالت نظامی در ونزوئلا را نادیده بگیرد.
وی افزود: با توجه به رویکردهای فعلی واشنگتن، هر اقدامی از سوی دولتمردان آمریکا ممکن است و من انکار نمیکنم که آمریکا میتواند با تصمیماتی تمام هنجارها و قوانین بین المللی را نقض کند.
لاوروف اظهار داشت که تنها هدف آمریکا برکناری نیکلاس مادورو رئیس جمهوری قانونی این کشور از قدرت است و آنها در همین راستا برای ارسال کمک های بشردوستانه با سازمان های بین المللی همکاری نمیکنند چرا که معتقدند این سازمان ها با دولت مادورو همکاری دارند.
معاون رئیس جمهوری ونزوئلا اعلام کرد: محاصره ونزوئلا اجازه نمیدهد که مواد غذایی و دارو وارد کشورش شود حال آنکه کاراکاس از جامعه جهانی میخواهد که به این اقدام ضد حقوق بشری از سوی آمریکا پایان داده شود.
دلسی رودریگز امروز جمعه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه افزود: ما اکنون به شکل بی سابقه ای مورد محاصره قرار گرفته ایم و این مساله باعث شده است که مواد غذایی و دارو وارد کشور نشود.
وی ادامه داد: این اقدامات غیرقابل تحمل است، آنها (آمریکایی ها) به شکل مصنوعی بحران انسانی در کاراکاس ایجاد میکنند حال آنکه جامعه جهانی باید با مداخله در این اقدام غیرانسانی، دست محاصره کنندگان را کوتاه کند.
رودریگرز در بخش دیگری از سخنان خود خبر داد که به دستور نیکلاس مادورو، دفتر نمایندگی شرکت ملی نفت ونزوئلا از لیسبون به مسکو منتقل میشود.
وی ادامه داد: انتقال دفتر شرکت ملی نفت ونزوئلا به مسکو در راستای همکاری این شرکت و گسترش مشارکت در عرصه استخراج نفت با شرکت های روس نفت و گازپروم صورت می گیرد.
معاون رئیس جمهوری ونزوئلا این را هم گفت که کشورش برنامه های جدیدی برای گسترش همکاری ها با روسیه دارد و مادورو به وی دستور داده است تا در سفر به مسکو روابط و مشارکت راهبردی با روسیه را تقویت کند.
معاون رئیس جمهوری ونزوئلا در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات آمریکا علیه دولت ونزوئلا اشاره کرد و گفت: آمریکا گام هایی را برای تشکیل گروه های مسلح در ونزوئلا بر داشته است.
وی توضیح داد: ایالات متحده برنامه های مشخصی برای ایجاد گروه های مسلح دارد و به طور سنتی دست به ایجاد گروه های تروریستی در دیگر نقاط جهان میزند که بر هیچ کس پوشیده نیست.
رودریگرز ادامه داد: آمریکا در کشورهای مختلف به حمایت از گروه های افراط گرای غیرقانونی میپردازد تا جهان بی ثبات شود، متاسفانه ما شاهد تکرار این سناریو در ونزوئلا هستیم هر چند که تلاش های آنها تحقق نخواهد یافت چرا که مردم و ارتش بیش از هر زمان دیگری آماده دفاع از استقلال، حق حاکمیت و تمامیت ارضی کشورشان هستند.
معاون رئیس جمهوری ونزوئلا در ادامه اظهار داشت که مخالفان دولت ناتوان هستند و از آنجا که نتوانستند در انتخابات به پیروزی برسند دست به چنین اقداماتی زده اند.
وی با بیان اینکه مخالفان در ونزوئلا پراکنده هستند و نمیدانند چگونه حمایت مردم را کسب کنند، اظهار داشت: به همین دلیل است که آنها از کشورهای خارجی خواستار مداخله نظامی میشوند چرا که از طریق صندوق آرا نمیتوانند به قدرت دست پیدا کنند.
ونزوئلا از روز ۲۸ جنوری که خوان گوایدو رئیس مجلس ملی این کشور در خیابان های کاراکاس خود را رئیس جمهور قانونی خواند، دچار بحران داخلی و بین المللی شده است.
آمریکا بلافاصله گوایدو را به عنوان رئیس دولت موقت در این کشور به رسمیت شناخت و خواستار کناره گیری مادورو از قدرت و برگزاری انتخابات زودهنگام شد.
برخی کشورهای اروپایی و متحدان آمریکا در آمریکای جنوبی و شرق آسیا همگام با واشنگتن خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در ونزوئلا شدند.
مادورو آمریکا را به راه انداختن جنگ تجاری علیه این کشور و تلاش برای ایجاد کودتا و براندازی نظام موجود در کاراکاس متهم میکند.
برخی کشورها از جمله روسیه، چین، ایران، ترکیه و کوبا از ریاست جمهوری مادورو حمایت کرده و نسبت به دخالت خارجی در امور داخلی این کشور هشدار داده اند.

میر احمد ” خواجه “

فرهنگستان ، ۰۲٫۰۳٫۲۰۱۹

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*