خانه / خبرها / لاوروف: تلاش برای بازدارندگی روسیه و چین در دوره بایدن هم دنبال خواهد شد:

لاوروف: تلاش برای بازدارندگی روسیه و چین در دوره بایدن هم دنبال خواهد شد:

لاوروف: تلاش برای بازدارندگی روسیه و چین در دوره بایدن هم دنبال خواهد شد:
وزیر خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد، مسکو انتظار تغییر اساسی در سیاست آمریکا در دولت بایدن ندارد، البته واشنگتن در برخی عرصه‌ها، از جمله کنترل تسلیحات، مجبور به دستیابی به توافق با روسیه و چین خواهد بود.
سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه امروز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی در خصوص دستاوردهای دیپلماسی این کشور در سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که انتصاب‌های صورت گرفته توسط “جو بایدن” رئیس جمهوری منتخب آمریکا اجازه میدهد قضاوت کنیم که خط مشی این کشور در خصوص بازدارندگی روسیه و چین در دولت جدید ایالات متحده همچنان ادامه خواهد یافت.
به عقیده وی، البته مانورهای بایدن در رابطه با روسیه، ممکن است مودبانه‌تر از قبل باشد، وی یک تیم حرفه‌ای، ولی نه واقع بین را گردآوری کرده است. البته نمی توان تغییرات اساسی در دولت بایدن را انتظار داشت.
لاوروف یادآور شد که روسیه از دولت بایدن انتظار دارد که پیشنهادهای مشخصی برای تمدید پیمان مربوط به اقدامات برای ادامه کاهش و محدود سازی تسلیحات راهبردی تهاجمی (پیمان استارت-۳) ارائه دهد.
وی گفت: “دولت بایدن در عرصه‌هایی که برای آمریکا فایده دارد و زمینه‌هایی که آنها نمی‌توانند بدون گفتگو با روسیه و چین به نتیجه برسد، حاضر به توافق با مسکو و پکن خواهد شد. مهمترین مسئله، احتمالا اولویت اصلی مربوط به وضعیت کاملاً غیرطبیعی موضوع کنترل تسلیحات است. مواضع ما در این خصوص واضح و اعلام شده و اکنون ما منتظر پیشنهادهای واشنگتن در این رابطه هستیم.”
وزیر خارجه روسیه در تفسیر توصیه “مارشال بیلینگزلی” نماینده ویژه رئیس جمهوری کنونی آمریکا در امور کنترل تسلیحات به دولت جدید برای عدم امضای بیانیه‌ای درباره غیرقابل قبول بودن جنگ هسته‌ای، تأکید کرد که خودداری واشنگتن از امضای چنین بیانیه‌ای و ادامه دکترین کاهش آستانه استفاده از سلاح‌های هسته‌ای گویای بسیاری از واقعیات و اهداف اعلام نشده است.
وی ادامه داد:
“در چنین شرایطی، برای روسیه بسیار مهم است که چه کسی و چه زمان در نهایت امر مواضع ایالات متحده در عرصه سلاح‌های راهبردی تهاجمی، از جمله تسلیحات غیرهسته‌ای را مشخص خواهد کرد.”
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در پاسخ به سئوالی یادآور شد، تفاسیر سیاستمداران غربی درباره بازگشت “آلکسی ناوالنی” به روسیه، با هدف انحراف افکارعمومی از بحران عمیقی است که در کشورهای آنها وجود دارد و این نخستین بار نیست که مسکو با اتهامات مختلف بدون دلیل از سوی غربی‌ها مواجه شده است.
لاوروف افزود: “ما شاهد بودیم که روز گذشته چگونه اخبار مربوط به بازگشت ناوالنی به روسیه در جهان منتشر شد. بطور واضح می‌توان خوشحالی از تفاسیر کپی برداشته شده در این باره را احساس کرد. خوشحالی از آن جهت که این مسئله به سیاستمداران غربی اجازه داد تا بدین ترتیب، توجه افکار عمومی جهانی را از بحران‌های عمیق موجود در مدل لیبرال توسعه در غرب منحرف کنند”.
وزیر امور خارجه روسیه در بخش دیگری از این کنفرانس مطبوعاتی یادآور شد که کشورهای غربی، به سرکردگی آمریکا سعی کرده‌اند که از وضعیت بوجود آمده در جهان در نتیجه شیوع ویروس کرونا استفاده کنند تا روش‌های اعمال فشار و دخالت در امور داخلی دیگر کشورهای جهان را افزایش دهند.
وی گفت: “متاسفانه همه جا و همیشه چنین تمایلی برای همبستگی در کار مشترک در شرایط اپیدمی بوجود نمی‌اید. برخی شرکای غربی ما و قبل از همه، ایالات متحده و متحدان نزدیکش، سعی کرده‌اند تا از وضعیت کنونی برای افزایش روش‌های اعمال فشار، تهدید، تعیین ضرب الاجل و اقدامات غیرقانونی، نه تنها برای اجرای محدودیت‌های یکجانبه، بلکه به منظور دخالت در امور داخلی سایر کشورها استفاده کنند. که نمونه بارز آن در همین کشور همسایه ما، بلاروس، رخ داده است.”
سرگئی لاوروف یادآور شد که روسیه آماده حمایت از پیشنهاد سازمان ملل درباره توقف کلیه تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه است و رئیس جمهور ولادیمیر پوتین نیز پیشنهاد ایجاد کریدور سبز در عرصه تجارت بین‌المللی فاقد تحریم را داده، هرچند این درخواست‌های معقول همچنان پا در هوا باقی مانده‌اند.
به گفته وی، اقدامات آمریکا و متحدانش در جهت آسیب رساندن به معماری امنیت بین المللی، موجب نگرانی جدی مقامات مسکو قرار داشته و ثبات کلی در جهان را در معرض خطر قرار داده است.
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه تأکید کرد که این کشور غرب را به گفتگوی سازنده و مبتنی بر عقل سلیم در خصوص امنیت سایبری، آزادی رسانه‌ها و بسیاری مشکلات کنونی جهان حاضر، تحت نظارت در سازمان ملل متحد دعوت میکند. به گفته وی، روسیه چنین برخوردی رادر چارچوب سازمان‌های بین المللی که در آن عضویت دارد، دنبال میکند.
سرگئی لاوروف در پاسخ به سئوالی اعلام کرد که عواقب شکست آمریکا در مبارزه با سانسور، برای جهان بسیار جدی خواهد بود. وی توضیح داد: “ما امیدوار هستیم که جامعه ایالات متحده به نخبگان سیاسی اجازه ندهد که در مبارزه با یکدیگر از بدیهی‌ترین سانسورها و نقض قوانین و تعهدات بین المللی استفاده کنند. البته این مشکل جامعه آمریکاست، ولی اگر آنها از عهده رفع این مشکل برنیایند، همه ما باید آماده مواجه با عواقب آن باشیم و این عواقب در سطح جهانی و بسیار جدی خواهد بود.”
وی با هشدار درباره شرایط دشواری که در حال حاضر دولت آمریکا با آن مواجه شده و حاکمیت این کشور در معرض خطر قرار گرفته، ابراز اطمینان کرد که همه، از جمله کشورهای اروپایی این مشکل را درک میکنند و به همین دلیل آنها در حال تدارک اسنادی هستند که پس از تحلیف جو بایدن، مذاکرات برای بررسی سناریوهای محتمل را آغاز کنند.
وزیر امور خارجه روسیه همچنین تأکید کرد که موضوع وضعیت منطقه قره باغ کوهستانی باید بین دو طرف آذربایجانی و ارمنستانی حل و فصل شود و روسیه فقط آماده همکاری برای یافتن راهی است که به تأمین صلح و ثبات در این منطقه کمک کند.
لاوروف ادامه داد: “در رابطه با پیشنهاد عجیب و غریب پیوستن قره باغ به ترکیب فدراسیون روسیه، باید بگویم که استقلال جمهوری قره باغ کوهستانی، حتی از طرف جمهوری ارمنستان نیز به رسمیت شناخته نشده است و چنین فکری حتی به ذهن ما نیز خطور نکرده است. ما بر این عقیده هستیم که وضعیت این منطقه فقط باید بین دو کشوری که این منطقه بین آنها قرار دارد، یعنی جمهوری آذربایجان و ارمنستان حل و فصل شود و تلاش مسکو تنها در جهت کمک به تأمین صلح، ثبات و امنیت در این منطقه است.”
وی یادآور شد که توافقات سه جانبه صورت گرفته بین رهبران روسیه، آذربایجان و ارمنستان درباره حل و فصل مناقشه قره باغ، با موفقیت در حال اجراست و این توافقات دارای هیچ مکمل پنهانی نیست.
میر احمد ” خواجه “
۱۹ جنوری ۲۰۲۱
فرهنگستان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*