خانه / خبرها / گزارش‌های افغانستان / فهیم ځاځي جایزهٔ معتبر خاندان سلطنتی بریتانیا را دریافت کرد

فهیم ځاځي جایزهٔ معتبر خاندان سلطنتی بریتانیا را دریافت کرد

فهیم ځاځي، بنیانگذار یک نهاد خیریه در «والسال» بریتانیا برنده مدال سلطنتی این کشور یا «عضو امپراتوری بریتانیا» شده است.
مراسم اهدای این مدال به آقای زازی روز(سه‌شنبه، ۱۱ ثور) در کاخ سلطنتی وینزر بریتانیا برگزار شده بود.
آقای ځاځي می‌گوید:”این یکی از بزرگترین جایزه‌های خاندان شاهی بریتانیا است که این برای من، برای انجمن افغان‌ها در بریتانیا و برای همه افغان‌ها یک افتخار بزرگ است، این برای من انرژی بیشتر می‌بخشد و سبب این می‌شود که من بیشتر از این مصدر خدمت به افغان‌های خود شوم.”
به گفته او، بیش از ۲۰ سال است در بریتانیا زنده‌گی می‌کند و در چند سال اخیر تلاش کرده تا تجربیات و مشکلاتی را که در اوایل دوره مهاجرت تجربه کرده با افغان‌های تازه وارد به این کشور شریک کند تا دچار مشکل نشوند.
خانواده سلطنتی بریتانیا در حالی به فهیم ځاځي به پاس ارائه خدمات به پناهجویان تازه وارد افغان به آن کشور این جایزه را اهدا می‌کند که پارلمان بریتانیا پس از ماه‌ها بحث و گفتگو سرانجام هفته گذشته لایحۀ حکومت این کشور برای انتقال پناهجویان غیر قانونی به رواندا را تصویب کرد.
این تصمیم واکنش‌ها و نگرانی‌های گسترده‌ای را در مورد مهاجران به ویژه پناهجویان افغانی‌که پس از حاکمیت دوباره طالبان حتی از راه‌های غیر قانونی به این کشور رفته اند، در پی داشته است.
گفتنی است که جایزه عضو امپراتوری بریتانیا (‌ام‌بی‌ای) یکی از جوایز معتبر سلطنتی این کشور است که همه ساله از سوی خانواده سلطنتی بریتانیا به برخی از افراد برجسته اهدا می‌شود.
نخستین جایزه امسال خانواده سلطنتی بریتانیا به فهیم ځاځي، فعال اجتماعی افغان اهدا شده است.
خبرنگار فرهنگستان
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*