خانه / خبرها / فنلاند کشوری که توسط زنان اداره میشود

فنلاند کشوری که توسط زنان اداره میشود

فنلاند کشوری که توسط زنان اداره میشود :

سانا مارین صدراعظم آینده فنلاند با ۳۴ سال سن جوان ترین صدراعظم جهان است.
سانا مارین، که پیش از این وزیر حمل ونقل فنلاند بود، از سوی حزب سوسیال دموکرات به عنوان جانشین آنتی رینه، صدراعظم مستعفی این کشور برگزیده شد.
وی رهبری دولت ائتلافی چپ میانه‌ای را در دست خواهد گرفت که چهار تن از رهبرانش زیر ۳۵ سال سن دارند. مارین که خود ۳۴ سال دارد، به عنوان جوان‌ترین صدراعظم فعلی جهان و سومین رئیس دولت زن فنلاند به این سمت انتخاب شد.
صدراعظم اسبق فنلاند، الکساندر استاب، با ابراز خرسندی نسبت به تشکیل کابینه جدید، گفت: “این نشان می‌دهد که فنلاند یک کشور مدرن و پیشرو است.” وی در حساب توئیتری خود نوشت: “حزب من در دولت حضور ندارد اما از این خوشحالم که رهبران پنج حزب حاضر در دولت زن هستند.”
مارین که از سال ۲۰۱۵ نماینده پارلمان و پیش از آن معاون رئیس حزب سوسیال دموکرات بود، جانشین رینه‌ای میشود که هفته گذشته پس ازناکامی در کسب حمایت موتلف کلیدی خود یعنی “حزب میانه” از سمت خود کناره گرفت.
رینه نخستین رهبر چپگرای فنلاند در طول بیست سال گذشته بود که در پی پیروزی حزب سوسیال دموکرات در انتخابات ماه اپریل سال جاری میلادی به ریاست دولت فنلاند رسید. اما رهبری وی در مواجه با اعتصاب دو هفته ای اداره پست فنلاند در ماه نوامبر که به صنایع دیگر ازجمله شرکت هواپیمایی “فین ایر” نیز سرایت کرد، از سوی حزب میانه مورد انتقاد قرار گرفت.
تصمیم رینه برای کناره‌گیری از سمتش منجر به استعفای رسمی ائتلافی از احزاب سوسیال دموکرات، میانه، و سه شریک آنها یعنی حزب سبزها، ائتلاف چپ و حزب جمعیت سوئدی‌های فنلاند از دولت شد. اما سوسیال دموکرات‌ها و چهار حزب موتلف دیگر روز یکشنبه اعلام کردند که دردولت مارین به کار خود ادامه خواهند داد. دولت جدید با حفظ ۱۱۷ کرسی از مجموع ۲۰۰ چوکی پارلمان فنلاند، همچنان حمایت اکثریت نمایندگان را همراه خود خواهد داشت.
تیتی توپوراینن، یکی از نمایندگان پارلمان فنلاند در واکنش به انتخاب مارین، در حساب توئیتری خود نوشت که کشورش صدراعظم زیرک و فوق العاده خوب خواهد داشت.
کاتری کولومنی، ماریا اوهیسالو، لی اندرشون و آنا-ماریا هنریکسون پنج بانویی هستند که رهبری ائتلاف حاضر در دولت را در دست دارند.

میر احمد ” خواجه”

فرهنگستان

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*