Farhangistan
خانه / دانش / آموزش و پرورش / فعالیت یک مکتب برای آموزش مهاجران افغان در تاجیکستان

فعالیت یک مکتب برای آموزش مهاجران افغان در تاجیکستان

کابل/۹دلو/فرهنگستان
مکتب سامانیان واقع در شهر دوشنبه در تاجیکستان یگانه مکتبی است که تمام شاگردان معلمین و مسولین آن‌را مهاجرین افغانستان تشکیل می‌دهد و بصورت عموم توسط زنان رهبری و اداره می‌شود.
لیسهٔ سامانیان حدود سه دهه قبل توسط احمد شاه مسعود، رهبر پیشین جبهه مقاومت ضد طالبان در شهر دوشنبه تاجیکستان بنیانگذاری شد و هدف تاسیس آن این بود تا فرزندان مهاجرانی که از افغانستان وارد تاجیکستان می‌شوند از کسب سواد و دانش محروم نمانند.
ناجیه ظاهر که از پنج سال به این‌سو به حیث مدیر مکتب سامانیان ایفای وظیفه می کند، به صدای امریکا گفت که در این مکتب نصاب تعلیمی معارف افغانستان تدریس می شود و در پهلوی آن شاگردان زبان های تاجیکی و روسی را نیز فرا می‌گیرند.
خانم ظاهر می گوید که در ابتدا کرایه مکتب از طرف حکومت افغانستان کمک می شد اما پس از روی کار آمدن طالبان این کمک قطع شد و سفارت امریکا مسولیت پرداخت کرایه مکتب را به عهده گرفت.
او به صدای امریکا گفت: «از شاگردانی که اقتصاد شان خوب است، فیس می گیریم و از این طریق می توانیم به معلم خود معاش تعیین کنیم، پول برق، آب و بعضی مصارف دیگر مانند میز و چوکی و چاپ و کاپی کردن کتاب را بپردازیم.»
خانم ظاهر می‌گوید که سالانه از این مکتب ۴۵ الی ۵۰ شاگرد دختر و پسر فارغ می شوند. او در رابطه به کمک و حمایت مقام های تاجیکستان گفت: خوشبختانه دولت تاجیکستان ۵۰ بورسیه به مکتب سامانیان همه ساله تحفه می دهد. از این طریق شاگردان می توانند رایگان شامل دانشگاه شوند.
آن‌چه این مکتب را متفاوت از دیگر مکاتب می سازد این است که به جز دو معلم مرد تمام مسولین آن زنان استند.
دیانا نبی مدت پنج سال است که معلم مضمون انگلیسی در مکتب سامانیان است.
او گفت: من خیلی خوشحالم که چنین شاگردانی دارم. آن‌ها خیلی زحمتکش و بسیار فعال استند. مخصوصا امسال. همه روزه درس های خود را می خوانند و کار خانگی خود را انجام می‌دهند. آنها همچنان برای ارایه گزارش آمادگی می‌گیرند.
مریم اکسیر یکی از شاگردان این مکتب که با خانواده اش چند روز قبل از سقوط کابل وارد تاجیکستان شد، گفت که درس خواندن وی نه تنها برای خودش بلکه برای خانواده اش خیلی اهمیت دارد و از کسب تحصیل در مکتب سامانیان اظهار خوشی می‌کند.
او گفت: می خواهم داکتر دندان شوم، همچنان نویسنده یا شاعر. پلان دارم کانادا بروم و واقعا می خواهم که در دانشگاه تورنتو تحصیل کنم.
از جمله زنان فعال دیگر در این مکتب سیما رسا است که نه تنها معاونیت مکتب سامانیان را به عهده دارد بلکه مضمون فیزیک را نیز تدریس می‌کند.
خانم رسا از کمبود لابراتوار صحبت می‌کند اما می‌گوید که شاگردان افغان خوشبخت اند که در این مکتب با داشتن امکانات مناسب و در فضای امن آموزش می‌بینند.گ
ناجیه ظاهر می گوید در ابتدا حدود ۷۵۰ شاگرد در این جا درس می‌خواندند و بعدا یک تعداد آن‌ها عازم کشور های سوم شدند. در حال حاضر ۵۰۰ شاگر دختر و پسر در این مکتب آموزش می بینند.
از زمان تاسیس این مکتب تاکنون، صدها شاگرد ذکور و اناث از آن فارغ شده‌اند.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*