Farhangistan
خانه / خبرها / خبرهای افغانستان / طالبان در مورد حجاب: اولیای زنان ‌«بی‌حجاب» مجازات می‌شوند

طالبان در مورد حجاب: اولیای زنان ‌«بی‌حجاب» مجازات می‌شوند

کابل/۱۷ثور/فرهنگستان
وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان ام‌روز(شنبه، ۱۷ثور) اعلام کرده که فردا دستوری مهم و تازه‌ در مورد حجاب زنان صادر می‌کند.
در دستور تازه‌ای که تاکنون همه‌گانی نشده اما نسخه‌ای از آن به دسترس رسانه‌ها قرار گرفته، آمده است: «زن بی‌حجاب در قدم اول خانه‌اش معلوم گردد و به ولی‌اش توصیه و تنبیه گردد.»
در بندهای دیگر این دستور گفته شده است: «در قدم دومی ولی‌اش به ریاست مربوط احضار گردد و در قدم سوم ولی‌اش سه روز بندی شود. در قدم چهارم ولی‌اش به محاکم سپرده شود تا به سزای مناسب محکوم گردد.»
در این دستور طالبان گفته شده است آن عده زنانی که در ارگان‌های دولتی کار می‌کنند و حجاب را رعایت نمی‌کنند، از وظیفه سبک‌دوش شوند.
همچنان در این دستور تازه طالبان هیأتی برای بررسی وضعیت حجاب تعیین شده است.
شیخ محمد‌خالد حنفی، سرپرست هیأت، مولوی عبدالحکیم حقانی، مولوی نور‌محمد ثاقب، مولوی شهاب‌الدین دلاور، مولوی فریدالدین محمود، مولوی نورالله منیر و مولوی نور‌الحق انور اعضای این هیأت طالبان را تشکیل می‌دهند.
در دستور تازه طالبان وظایفی برای رسانه‌ها و منابر نیز در نظر گرفته شده است: «از طریق رسانه‌ها و منبرها حکم، اهمیت، فواید حجاب و اضرار بی‌حجابی بیان گردد.»
گفتنی است که طالبان پس از تسلط مجدد بر افغانستان، محدودیت‌های زیادی بر حضور زنان در اجتماع، کار و آموزش زنان وضع کرده‌اند که واکنش‌های شدید ملی و بین‌المللی را برانگیخته است. در تازه‌ترین مورد، نیروهای گروه طالبان  در ولایت نیمروز شماری از دکان‌داران را لت‌وکوب کرده و گفته‌اند که آنان به «زنان بی‌حجاب» اجازه ورود به دکان‌های‌شان را داده‌اند.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*