خانه / فرهنگ و هنر / فرهنگ / سی‌ونهمین سال‌‌روز درگذشت بابای موسیقی در افغانستان

سی‌ونهمین سال‌‌روز درگذشت بابای موسیقی در افغانستان

کابل/۱۷جوزا/فرهنگستان
به مناسب سی‌ونهمین سال‌روز درگذشت استاد سرآهنگ مشهور به بابای موسیقی، خانواده و بستگانش خواهان ایجاد مکتب موسیقی به نام او در افغانستان است.
به‌گفتۀ بسته‌گان استاد سرآهنگ، همه ساله در سال‌روز درگذشت او از ایجاد مکتب موسیقی استاد سرآهنگ یاد می‌شود، اما تاکنون این وعدۀ حکومت عملی نشده‌است.
اعضای خانوادۀ استاد سرآهنگ از حکومت می‌خواهند خانه‌‌یی در کوچه خرابات که استاد سرآهنگ در آن چشم به جهان گشود حفظ کند و مکتب موسیقی به‌نام او درهمین بخش، ایجاد کند.
فرید احمد، خواهرزاده استاد سرآهنگ گفت: «همین خانه‌یی که سرتاج موسیقی در آن به دنیا آمده، استاد سرآهنگ مرحوم، این خانه از پدر استاد سرآهنگ به جامانده است که آن را تاهنوز من حفظ کرده‌ام.»
به‌گفتۀ محمد احسان عرفان، رییس ریاست موسیقی وزارت اطلاعات و فرهنگ، حکومت می‌تواند ریاست موسیقی را توسعه بدهد و به‌نام مکتب استاد سرآهنگ همه سبک‌های هنر موسیقی او در آن تدریس گردد.
وی افزود: «ریاست موسیقی به اصطلاح یک نهادی است که در آنجا موسیقی با اصول بین‌المللی درس داده می‌شود. می‌توانیم که آن ریاست را انکشاف بدهیم و استادان فن همرای ما همکاری بکنند و همین را به‌نام مکتب استاد سرآهنگ در آن سبک‌های موسیقی او را تدریس بکنیم.»
هارون حکیمی، معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید: «در شرایط جنگی، ما نیاز به تنویر اذهان و به ترمیم اذهان و به تعمیر اذهان داریم که در این عرصه هنر نقش عمده خود را دارد و ما نیاز داریم که در این عرصه و در این شرایط زمانی توجه زیادی را به بخش هنر و موسیقی و هنرهای دیگر کشور داشته باشیم.»
۱۶جوزا سال ۱۳۶۱خورشیدی محمد حسین سرآهنگ درگذشت، او با آوازخوانی در چندین کنسرت در درون و بیرون از افغانستان و نیز خدمت به موسیقی مدال‌های بسیاری گرفت اما این مدال‌ها پس از سپرده شدن به اتحادیه هنرمندان در جریان جنگ‌های داخلی ناپدید شدند.

خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*