Farhangistan
خانه / خانواده / اطفال / سازمان نجات کودکان: ۷۲ هزار کودک از ولایت‌ها به کابل آواره شده‌است

سازمان نجات کودکان: ۷۲ هزار کودک از ولایت‌ها به کابل آواره شده‌است

کابل/۲۲اسد/فرهنگستان
مسوولان سازمان جهانی نجات کودکان، گفته‌اند که بیش از ۷۲ هزار کودک در نتیجه‌ی درگیری‌های اخیر از ولایت‌ها به شهر کابل آواره شده‌است.
در اعلامیه‌ی این سازمان که روز (جمعه، ۲۲ اسد) به نشر رسیده، به نقل از کریس نیماندی، مسؤول بخش افغانستان این سازمان آمده است: «این یک فاجعه‌ی بشردوستانه است که در برابر چشم جهان آشکار می‌شود.»
در این اعلامیه، آمده است که سازمان نجات کودکان نگران ۳۶ هزار کودک آواره در شهر کندز است و گفته است که پس از شدت درگیری در این ولایت، ۶۰ هزار خانواده مجبور به ترک خانه‌های شان شده اند.
مسوولان این سازمان می‌گویند؛ کودکانی که از اثر حملات هوایی و تیراندازی زخمی شده اند، به مراقبت‌های صحی مناسب دست‌رسی ندارند و در حال حاضر، آژانس‌های کمک‌رسانی نیز نمی‌توانند غذا و دوا به خانواده‌های بی‌جاشده، برسانند.
کریس نیماندی، مسؤول بخش افغانستان این سازمان، گفت: «منطقه‌ی جنگی، جایی برای کودکان نیست و ما به شدت نگران امنیت کودکانی استیم که بدون سرپناه، غذا و مراقبت‌های اولیه صحی زندگی می‌کنند.»
سازمان نجات کودکان از طرف‌های درگیر خواسته است که به خشونت‌ها پایان دهند و از جان غیرنظیان، به ویژه کودکان، محافظت کنند و به تعهدات قوانین بین‌المللی بشردوستانه، احترام بگذارند.
آقای نیماندی، افزود : «همه تلاش‌ها باید انجام شود تا به یک صلح پایدار برسیم، تا کودکان افغانستان که پیش از این عمر خود را در جنگ گذرانده اند، در کشور عاری از خشونت و گرسنگی بزرگ شوند.»
پیش از این نیز، این سازمان گزارش داده بود که در دو ماه گذشته، ۸۰ هزار کودک در سراسر افغانستان آواره شده اند که به غذا، سرپناه و مراقبت‌های صحی نیاز دارند.
این سازمان گفت که در حال حاضر، ۵٫۷ میلیون کودک زیر پنج سال در معرض گرسنگی قرار دارند و افغانستان دومین کشور در جهان است که بیش‌ترین افراد گرسنه را دارد.
خبرنگار فرهنگستان ازکابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*