Farhangistan
خانه / خبرها / خبرهای افغانستان / زنان کافه‌دار در کابل: فعالیت‌های کافه‌خانه‌ها از یک ماه بدینسو متوقف است

زنان کافه‌دار در کابل: فعالیت‌های کافه‌خانه‌ها از یک ماه بدینسو متوقف است

کابل/۳۱سنبله/فرهنگستان
مسوولان کافه خانه‌های ویژه زنان در شهر کابل می‌گویند که فعالیت‌های کافه‌خانه‌ها از یک ماه بدینسو متوقف شده‌است.
نیکی تبسم مالک یکی از کافه خانه‌ها می‌گوید که وی سه سال پیش کافه‌ی ساخت و برای شماری از زنان بی‌بضاعت زمینه کار فراهم شده بود، اما اکنون تمامی کارمندان آن بیکار شده اند.
نیکی تبسم کافه ویژه‌ی زنان را با هزینه در حدود یک میلیون افغانی ساخت و تمامی کارمندانش زنان بود.
بانو تبسم می‌افزاید که تا بیست هزار افغانی در روز درآمد داشت اما اکنون پس از یک ماه توقف فعالیت‌های کاری‌اش هیچ عایدی ندارد.
نیکی تبسم به طلوع‌نیوز گفت: «از آمدن طالبان تا حال، اینجا بسته است. خودم و همکاران‌ام که همه خانم‌ها بودند، خانه نشین استیم.»
این زن بازرگان افغان می‌گوید که وی سرپرستی خانواده‌اش را برعهده دارد، از همین‌رو از بهر پیدا کردن لقمه نانی برای خانواده‌اش به کار نیاز دارد.
نیکی تبسم گفت: «خانواده‌های که نان آورشان زنان استند، دچار مشکل اقتصادی می‌شوند.»
این درحالی‌است که زنان بازرگانی که سرپرستی خانواده‌های شان را برعهده دارند، از طالبان می‌خواهند که برای زنان زمینه کار را فراهم بسازند.
قدریه، کارمند کافه خانه، گفت: «باید به خواسته‌های مردم رسیدگی شود، وقتی رسیدگی نشود، طالبان بالای کی حکومت می‌کنند.»
صبرینا سلطانی کارمند دیگر این کافه خانه در این مورد گفت: «دو سال است که از کار کردن با این کافه امرار معاش می‌کردم و با فامیل‌ام کمک میشدم.»
مسوولان اتحادیه پیشه‌وران و دکاندارن می‌گویند که پس از سقوط حکومت پیشین، بیشتر بازرگانان زن میلیون‌ها افغانی زیانمند شده اند.
نورالحق عمری، رییس این اتحادیه، گفت: «همه بخش‌های که مربوط خانم‌ها میشد، متاسفانه کارهای شان را از دست داده اند و سرمایه‌های شان را از دست داده اند. موارد وجود دارد که وسایل‌های قیمتی شان را به قیمت ناچیز فروختند.»
ده‌ها بازرگان زن به شمول پایتخت، در شهرهای بزرگ افغانستان در بخش‌های گونه‌گونی سرمایه گذاری کرده بودند، با آمدن جکومت جدید تمامی کارهای این سرمایه گذاران متوقف شده اند.
خبرنگار فرهنگستان ازکابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*