Farhangistan
خانه / خبرها / خبرهای افغانستان / زنان معترض در کابل؛ نان، کار، آزادی حق ماست

زنان معترض در کابل؛ نان، کار، آزادی حق ماست

کابل/۷جدی/فرهنگستان
شماری از زنان ام روز در کابل با وضع محدودیت‌های فراوان و محروم کردن آنان از جامعه، آموزش، کار و گشت و گذار دست به اعتراض زدند.
معترضان وضعیت زنان را در افغانستان ناگوار می‌دانند و از جامعه جهانی می‌خواهند تا آنان را تنها نگذارند.
شایسته، معترض، گفت: «امروز ما دختران اینجا جمع شدیم چون طالبان محدودیت‌های فراوان و سختی برای مان وضع کرده است. ما نمی‌توانیم بدون محرم از خانه بیرون شویم، مکتب‌های ما بسته استند، وظیفه‌های مان از ما گرفته شده اند، اینان «طالبان» از حق و حقوق اسلام گپ می‌زنند، اسلام کجاست؟ آیا اسلام گفته است که ملت گرسنه باشد؟ آیا گفته است که آموزش را بالای دختران بند کنید؟”
ویدا امری، معترض گفت: «یک مریضی مشکل پیش میاید ما محرم از کجا پیدا کنیم که همراه خود بگردانیم. طالبان می‌گویند که ما مسوول نان شما نیستیم، وقتی شما معاش ما را ندهید چگونه مسوول نان ما نیستید؟ وقتی برای ما معاش بدهید خود به خود نان در خانه‌های ما پیدا می‌شود. می‌گویند ما فقط شریعت را پیاده می‌کنیم، نمی‌توانید! ما زنان بیست سال پیش نیستیم که خاموش باشیم.»
در همین حال شماری از معترضان از جهان می‌خواهند که طالبان را به رسمیت نشناسند. زهرا بارکزی، معترض گفت: «وقتی که حقوق ما داده نشود، حق ما داده نشود که ما نصف از پیکر جامعه استیم، چرا آنان را به رسمیت بشناسند، ما انسان استیم و حق تحصیل و کار داریم.»
این معترضان از جامعه جهانی نیز خواست‌هایی دارند. یک بانوی معترض در باره این خواست‌ها گفت: «امروز این‌جا جمع شدیم تا از حق خود دفاع کنیم چون با آمدن طالبان چهار ماه می‌شود که ما از کار و تحصیل عقب مانده‌ایم. جامعه جهانی باید به خواست زن‌ها و مردم افغانستان توجه کند.»
یکی دیگر از معترضان می‌گوید که طالبان آنان را سرکوب می‌کنند و از دست خالی‌شان می‌ترسند.
به‌گفته‌ی او، آنها کار، نان و آزادی می‌خواهند. او در عین حال می‌گوید که جامعه‌ی جهانی شاهد باشد که روزی یک زن رییس‌جمهور افغانستان خواهد بود.
دو روز پیش وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان با پخش اعلامیه‌یی دستور داد که شنیدن موسیقی در موترها ممنوع است و نیز بانوان نمی‌توانند بیش از ۴۵ کیلومتر بدون محرم و حجاب شرعی سفر کنند.
از سوی هم، گزارش شده است که امروز زنان در چند ساحه‌ی مختلف شهر کابل تظاهرات کرده‌اند و نیروهای طالبان بر گروهی از معترضان شلیک کرده‌اند که در نتیجه یک معترض به‌گونه‌ی سطحی زخمی شده است.
از زمان تسلط طالبان بر افغانستان، زنان بارها برای دادخواهی به جاده‌ها برآمده و خواستار حقوق اساسی‌شان، از جمله حق کار، آموزش و داشتن آزادی‌های فردی شده‌اند.
طالبان در مواردی به اعتراضات زنان با خشونت و گلوله پاسخ گفته‌اند. علی‌رغم خشونت طالبان، زنان همچنین به اعتراضات‌شان ادامه داده‌اند.
روز گذشته نیز جمعی از زنان فعال در کابل در یک نشست خبری به دستورالعمل طالبان در مورد گشت‌وگذار زنان اعتراض کرده بودند.
خبرنگار فرهنگستان ازکابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*