Farhangistan
خانه / خبرها / خبرهای افغانستان / زنان معترض خواست‌های شان را شب‌هنگام روی دیوارها نوشتند

زنان معترض خواست‌های شان را شب‌هنگام روی دیوارها نوشتند

کابل/۲۰جدی/فرهنگستان
با افزایش محدودیت‌ها در برابر زنان گروهی از زنان برای رسانیدن صدای عدالت خواهی شان به جامعه جهانی شب هنگام به جاده‌های پایتخت شعارهایی را روی دیوارهای کابل نوشتند.
این حرکت مدنی شب هنگام پس از آن صورت می‌گیرد که برخی از اعتراض‌های مشابه بانوان در جریان روز، با خشونت‌ها روبرو شدند.
این بانوان می‌گویند که برای جلوگیری از به خشونت کشانیده شدن راه پیمایی شان حالا روش‌های تازه را درپیش گرفته اند.
تمنا رضایی، بانوی معترض گفت: «اعتراض‌های ما با تهدید و خشونت روبرو شد و ما برای رسیدن به خواست‌های و حقوق اساسی ما، روش دیوار نویسی را کار گرفتیم و این کار را ادامه می‌دهیم.»
لیدا، بانوی معترض گفت: «دیوار نگاری روش تازه ما است برای رسیدن به حقوق زنان؛ چون راهپیمایی‌های ما همواره از سوی طالبان به خشونت کشیده می‌شود.»
عزیز گل، بانوی معترض گفت: «نوعیت پوشش، حق کار و تحصیل این همه  برای زنان محدود شده است و ما خاموش نمی‌باشیم و صدا بلند می‌کنیم.»
حق کار، تحصیل، آزادی و پوشش از شعارهای کلیدی این بانوان اند. آنان از طالبان می‌خواهند که به مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان نه نگوید.
نویده خراسانی، فعال حقوق زنان گفت: «زنان امروز زنان بیست سال پیش نیست. این برنامه‌های ما به همه ولایت‌ها گسترش می‌یابد و ما از هر راه ممکن صدای خود را بلند خواهیم کرد.»
دریا نشاط، فعال حقوق زنان گفت: «چیزی که حق ماست ما همان را می‌خواهیم و هیچ وقت به عقب بر نمی‌گردیم و تا به حقوق خود برسیم به این دادخواهی‌های ما ادامه می‌دهیم.»
در کنار این زنان به شیوه‌های دیگر ازجمله برپایی نشست‌های اعتراض آمیز در خانه‌ها و پوشیدن لباس‌های مردانه نیز برای اعاده حقوق شان اعتراض کرده‌اند.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*