خانه / خانواده / زنان / زنان معترض:«به ارزش‌های بشری خیانت نکنید»

زنان معترض:«به ارزش‌های بشری خیانت نکنید»

کابل/۹اسد/فرهنگستان
ائتلاف جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به برگزاری نشست دوحه از شرکت‌کنندگان خواستند به «انسانیت و ارزش‌های بشری خیانت نکنند.»

شماری از زنان معترض افغان و اعضای «ائتلاف جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان» در واکنش به برگزاری نشست طالبان با مقامات امریکایی در دوحه، پایتخت قطر بیانیه‌ای منتشر کرده و از زنان شرکت‌کننده خواستند که به «انسانیت و ارزش‌های بشری خیانت نکنند».

در بیانیه این جنبش آمده است: «در دو سال گذشته تنها دستاورد‌های طالبان ازدواج اجباری، خشونت‌های خانوادگی، خودکشی، آسیب‌های روانی، قتل‌های مرموز، آدم‌ربایی، فروش کودکان، سلب حقوق اساسی زنان افغانستان و اعمال آپارتاید جنسیتی بوده است.»

این ائتلاف همچنان به «برگزار کنندگان، زنان خائن» و جامعه‌ جهانی هشدار داده که دست از «سفیدنمایی» طالبان برداشته و بیش از این به انسانیت و ارزش‌های بشری خیانت نکنند.
از سویی‌‌هم اعضای یک جنبش اعتراضی زنان موسوم به «جنبش شنبه‌های ارغوانی» در ولایت‌های غزنی، تخار و بلخ، خواستار به رسمیت‌شناسی حقوق و آزادی‌های انسانی زنان شدند.
آنان در اعتراض امروز شان در مکان‌های سربسته، تأکید کردند که تأمین حقوق زنان نباید سبب باج‌دهی و به رسمیت‌شناسی طالبان شود.

گفتنی است نشست دوحه امروز (دوشنبه، ۹ اسد/ ۳۱ جولای ۲۰۲۳) با حضور شماری از نمایندگان امریکا و طالبان درباره بررسی عملکرد این گروه در حوزه زنان در حال برگزاری است.
حبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*