Farhangistan
خانه / خبرها / خبرهای افغانستان / زنان افغانستان قربانیان خشونت‌های جنسیتی

زنان افغانستان قربانیان خشونت‌های جنسیتی

کابل/۱۳حمل/فرهنگستان
آنتونیو گوتریش، دبیر کل سازمان ملل متحد می‌گوید که زنان هنگام بروز بحران‌ها، قربانیان اصلی خشونت‌های مبتنی بر جنسیت هستند.
دبیر کل سازمان ملل متحد روز(جمعه، ۱۱ حمل) با نشر تویتی این مطلب را بیان کرده و خواستار حمایت از حقوق زنان و دختران در سراسر جهان شده است.
گوتریش نگاشته است: «در مواقع بحران، زنان و دختران با آسیب‌پذیری‌های منحصر به‌ فرد از جمله، افزایش خشونت‌های مبتنی بر جنسیت، بهره‌کشی جنسی و سوءاستفاده مواجه می‌شوند.»
دبیر کل سازمان ملل گرچه در مورد وضعیت حقوق بشری زنان و دختران در افغانستان اشاره‌ای نکرده؛ اما گفته است که برابری جنسیتی باید محور تمام‌ تلاش‌ها برای حمایت و کمک به افرادی باشد که تحت تأثیر شرایط اضطراری و بحران قرار گرفته‌اند.
آقای گوتریش خواستار حمایت از مبارزه برای تحقق‌ حقوق‌ بشر در سراسر جهان شده است.
این درحالی است که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، زنان و دختران از تمامی حقوق انسانی و اولیه‌ی خود از جمله حق آموزش و کار محروم شده‌اند.
از سویی هم، دیده‌بان حقوق بشر به تازگی گفته است که طالبان در ماه‌های اخیر، منتقدان خود از جمله زنان معترض، فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر را هدف قرار داده‌اند.
این نهاد گفته است که طالبان طی یک سال گذشته، ده‌ها تن از زنان معترض را در سراسر افغانستان بازداشت کرده‌اند که به دلیل محدودیت‌های شدید بر رسانه‌های محلی، بسیاری از این بازداشت‌ها، به‌ویژه در ولایات دورافتاده گزارش نشده است و طالبان در مورد این بازداشت‌ها و محاکمه‌ها، هیچ معلوماتی ارائه نکرده و حتا مشخص نیست که این گروه چه قوانین و رویه‌هایی را برای بازداشت افراد اعمال می‌کنند.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*