خانه / فرهنگ و هنر / فرهنگ / رونمایی از چاپ تازه “دیوان صوفی عشقری” در بلخ

رونمایی از چاپ تازه “دیوان صوفی عشقری” در بلخ

کابل/۲۱اسد/فرهنگستان
همایشی به هدف رونمایی از “دیوان صوفی غلام نبی عشقری” که با معیارهای نوین از سوی ریاست اطلاعات و فرهنگ طالبان و انجمن نویسندگان این ولایت چاپ شده، در شهر مزارشریف برگزار شد.
این اثر دارای ۴۰۰ صفحه است که یک‌هزار نسخه‌ی آن به پشتیبانی مالی یک بازرگان به چاپ رسیده است. این همایش در کتاب‌خانه‌‌ی عامه‌ مولانا خسته با حضور فرهنگ‌یان، جوانان و مسوولان محلی ولایت بلخ برگزار شد.
صالح محمد خلیق، برگزارکننده گفت: «شادروان صوفی عشقری از شاعران و عارفان نام‌آشنای سرزمین ما است که در تاریخ معاصر شعر پارسی-درسی و تاریخ معاصر عرفان و تصوف اسلامی کشور جایگاهی بلند و ویژه‌یی دارد.»
در این میان، شماری از شاعران و نویسندگان از چاپ نشدن دیوان‌ها، کتاب‌ها و همچنان کم‌رنگ بودن برنامه‌های ادبی در ولایت بلخ انتقاد دارند.
فهیم کریمی، شاعر و نویسنده گفت: «ما ظرف دو سالی که نظام طالبان حاکم است، هیچ کتابی را شاهد نیستیم که از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ چاپ شده باشد.»
فردین عصمتی، یکی از نویسندگان در بلخ گفت: «نبود زمینه نقد درست و نبود انجمن‌های ادبی در بلخ زمینه را خیلی برای شاعران و نویسندگان زیق ساخته. جایی نیست که ما قدم بیشتر بگذاریم و زمینه رشد ما بیشتر باشد.»
ذبیح الله نورانی، رییس اطلاعات و فرهنگ طالبان در بلخ گفت: «جوانانی که شعر دارند، ما آنان را تشویق می‌کنیم که کتاب‌های خود را ترتیب کنند و ما برای چاپ کتاب‌های شان همکاری می‌کنیم و همچنین نویسنده‌های فعال ما اگر کدام کتاب داشته باشد، مقاله‌ داشته باشند که از آن مقاله‌های شان کتاب ساخته شود، ما ان‌شاءالله همکار استیم.»
غلام نبی عشقری معروف به صوفی عشقری شاعر و عارف نام‌دار کشور در تابستان ۱۲۷۱ هجری خورشیدی در ولسوالی پغمان کابل به دنیا آمد و در سال ۱۳۵٨ خورشیدی به عمر ٨۷ ساله‌گی درگذشت و در شهدای صالحین کابل به خاک سپرده شد.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*