خانه / خبرها / گزارش‌های افغانستان / رونمایی از نقشه جدید افغانستان در کره زمین طالبان

رونمایی از نقشه جدید افغانستان در کره زمین طالبان

کابل/۱۸قوس/فرهنگستان
شهرداری کابل تحت کنترل طالبان در روزهای اخیر مدلی از «کره زمین» در چهار راهی «دهن باغ» کابل رونمایی کرد که اندازه نقشه افغانستان در آن واکنش‌های زیادی را به همراه داشته است.
یکی از کاربران توییتر با همرسانی تصویری از این کره نوشته که «مبلغان طالبان کره زمین خود را ساخته‌اند که از نظر علامت گذاری مرزهای بین کشورهای آسیای مرکزی بسیار جالب است. طالبان اطمینان دارند که «امارت اسلامی» باید فوراً با قزاقستان هم مرز شود. و بخش‌های از ازبکستان گویا قلمرو آن‌هاست.»
کاربر دیگری نیز مدعی شده که نصب این نقشه «بى خبرى و جهل مطلق نسبت به جغرافياى منطقه و محيط پيرامون افغانستان يا نگاه توسعه طلبانه و آرزوى برهم زدن مرزها و تقسيمات جغرافيايى منطقه» را نشان می‌دهد.
طبق این نقشه، افغانستان با قزاقستان هم‌مرز است. این در حالی است که افغانستان با قزاقستان مرز مشترک ندارد و کشمیر نیز میان هند و پاکستان تقسیم شده است و کشور مستقلی به حساب نمی‌آید.
شهرداری طالبان این اقدام را «ابتکاری مهم در راستای بازسازی افغانستان» توصیف و با پخش ویدیو و عکس‌هایی در فضای مجازی آن را برجسته کرد.
کاربر دیگر توییتر مدعی است که افغانستان در این کره «بزرگتر از واقعیت ترسیم شده است و عملا ایران حذف شده و جز اندکی ازش پیدا نیست. باید دید این صرفا خطای مقیاسی و ترسیمی است یا طالبان اطراف خودشون رو اینطوری می‌بینند.»
مقام‌های طالبان با همرسانی تصاویر و نوار ویدیویی از این نقشه آنرا اقدام «بی‌پشینه» خوانده و بصورت گسترده به عنوان یکی از دستاوردهای شهرداری کابل همرسانی کرده‌اند.
براساس اطلاعات نشر شده توسط طالبان قطر این کره ۸ متر، وزن آن ۲ تن و متحرک است که پنج بار در دقیقه می‌چرخد.
عصمت الله حبیبی، از مهندسان این کره درباره واکنش‌های که درباره نقشه افغانستان و اینکه نقشه افغانستان بزرگتر از اندازه واقعی در روی این کره رسم شده، به خبرگزاری فرانسه گفته است که این کار صرفاً برای نشان دادن “برجستگی” این کشور بوده است.
او افزوده که «ما روی نقشه افغانستان زوم کردیم تا مردم کشورشان را بشناسند.»
عبید وردک، هنرمندی که نقشه زمین را روی این کره نقاشی کرده، گفته است که چهار روز طول کشیده تا نقشه زمین را بر روی یک نردبان و با دست نقاشی کند.
شهرداری کابل می‌گوید که تمامی چهارراه‌ها در شهر کابل را با نماهای گوناگون تزیین می‌کند و تا کنون بیست چهارراه در کابل با نمادهای مختلف مزیین شده‌اند.
نعمت الله بارکزی، نماینده شهرداری کابل، گفت: « از ۱۸۱ پروژه که اعلان داده بودیم به گونه مشخص بیشتر از ۶۴ فیصدش که در حدود ۱۰۵ پروژه می‌شود؛ پروژه سرک سازی بود و این پروژه‌های سرک سازی فعلا که ما و شما صحبت می‌کنیم در جاهای مختلف در مراحل متفاوت قرار دارد.»
چهارراه دهن باغ زنانه در کابل یکی از بیست چهارراه است که با ساخت کره زمین آراسته شده است. نمای کره زمین در این بخش پایتخت هشت متر قطر دارد.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*