Farhangistan
خانه / خبرها / خبرهای افغانستان / روز جهانی زن و نگرانی‌ها از وضعیت زنان در افغانستان

روز جهانی زن و نگرانی‌ها از وضعیت زنان در افغانستان

کابل/۱۷حوت/فرهنگستان
هیأت معاونت سازمان ملل در افغانستان، عفو بین الملل، دیده‌بان حقوق بشر و شماری دیگر از سازمان‌های جهانی و نهادهای دیپلماتیک با گرامی‌‌داشت از روز زن، وضعیت زنان در افغانستان را نگران کننده می‌دانند.
هیأت معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) با نشر خبرنامه‌یی گفته‌است که زنان افغانستان با پیامدهای بحران‌های گونه‌گون و نابرابری جنسیتی و تبعیض روبرو استند.
یوناما گفته است که سازمان ملل در کنار زنان و دختران افغانستان می‌ایستد.
دیبرا لاینز، نماینده ویژه سرمنشی ملل متحد برای افغانستان گفت: «چیزی که ما امروز در افغانستان شاهد آن هستیم یک بحران فاجعه بار است. همه در کشور از بحران کنونی متاثر گردیده‌اند، اما وضعیت زنان و دختران به ویژه نگران کننده است، زیرا حقوق آن‌ها و دسترسی شان به فرصت‌ها به طور فزاینده‌یی به چالش کشیده شده است.»
عفو بین الملل نیز در پیامی به مناسبت روز جهانی زن گفته است که جهان در حالی از این روز تجلیل می‌کند که زنان و دختران در افغانستان نمی‌توانند به گونه کامل از حقوق انسانی شان، به ویژه حق آموزش و کار، استفاده کنند.
دیده‌بان حقوق بشر نیز از وضعیت زنان در افغانستان نگرانی کرده و گفته است که در چند ماه پسین محدودیت‌های زیادی بر زنان وضع شده‌اند. این سازمان همچنان از نبود هماهنگی موثر جهانی از بهر حفاظت از حقوق و دستاوردهای زنان و دختران افغانستان انتقاد کرده است.
هیدر بار، معاون دیده‌بان حقوق بشر گفت: «در روز جهانی زنان، ۸ مارچ، زنان به حقوق زنان در سراسر جهان خواهند اندیشید و از دست آوردهای جنبش‌های زنان در کشورهای جهان تجلیل خواهند کرد. اما از فعالان حقوق زنان در سراسر جهان می‌خواهیم تا به افغانستان نیز توجه کنند.»
اتحادیه اروپا، آلمان، بریتانیا و امریکا نیز بر رفع محدودیت‌ها بر زنان تاکید کرده و خواهان سهم‌گیری دادن به آنان در زنده‌گی اجتماعی و سیاسی شده‌اند. نماینده‌گان این کشورها برای افغانستان گفته‌اند که زنان می‌توانند در اقتصاد افغانستان و برون رفت از بحران بشری کنونی در کشور نقش فعال داشته باشند. این کشورها خواهان برگشت زنان به کار و دختران به آموزش شده‌اند.
از سویی هم، وزارت خارجه در پیامی به مناسبت این روز گفته است که طالبان متعهد به رسیدگی به چالش‌های فراراه زنان و دختران در کشور می‌باشد.
ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز در تویتی گفته است که روز جهانی زن یک فرصت خوب برای دادخواهی برای زنان و دختران می‌باشد.
او نوشته است که: «امارت اسلامی افغانستان خود را به اعطای حقوق شرعی همه زنان افغان متعهد می‌داند. روز جهانی زن فرصت بهتر برای اینست که زنان افغان خواهان حقوق شرعی خود شوند. ما از حقوق خانمان افغان پاسداری می‌نماییم.»
با این حال، شماری از زنان فعال در کابل از این روز تجلیل کردند و خواهان همبستگی زنان برای از میان برداشتن چالش‌های فراراه آنان شدند.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*