خانه / خبرها / گزارش‌های افغانستان / روز جهانی جلوگیری از خودکشی؛ ۴۲ رویداد طی یک سال در افغانستان ثبت شد

روز جهانی جلوگیری از خودکشی؛ ۴۲ رویداد طی یک سال در افغانستان ثبت شد

کابل/۱۹سنبله/فرهنگستان
همزمان با رسیدن روز جهانی جلوگیری از خودکشی، یافته‌های یک رسانه افغانستان نشان می‌دهند که در یک سال پسین بیش از ۴۰ تن در ده ولایت کشور دست به خودکشی زده اند و به زندگی‌های شان پایان داده اند.
دهم ماه سپتمبر، روز جهانی جلوگیری از خودکشی نامگذاری شده است. سازمان جهانی بهداشت گفته است که سالانه نزدیک ۷۰۳ هزار تن در جهان خودکشی می‌کنند.
بر اساس یافته های رسانه طلوع‌نیوز؛ ۴۲ در یک سال پسین تن دست به خودکشی زده اند. بیشتر رویدادهای خودکشی در ولایت فاریاب به ثبت رسیده است.
روان پزشکان علت‌های خودکشی را گونه‌گون می‌دانند. یکی از روان پزشکان توجه به افراد و داشتن اطلاعات را راه جلوگیری از خودکشی عنوان می‌کند.
محمد صفا فرزه‌یی، روانشناس کلینیکی، در این باره گفته است: «چه زمانی یک فرد تصمیم به خودکشی می‌گیرد؟ زمانی که فرد احساس گناه داشته باشد، زمانی که فرد احساس بی‌ارزشی بسیار شدید که فکر کند به درد بخور جامعه نیست زمانی که زندگی برایش بی‌معنا شود.»
برخی از باشندگان پاییتخت نیز بیکاری و دورماندن از آموزش را علت افسرده‌گی و خودکشی در بین افراد می‌دانند.
پرویز، باشنده کابل، گفت: «جوان‌های ما است که تحصیل کردند کل شان در خانه ماندند بیکار هستند این باعث می‌شود که دست به خودکشی بزنند.»
نبیلا، باشنده کابل، می‌گوید: «به بسیار دشواری‌ها می‌روند تحصیل می‌کنند زحمت می‌کشند تلاش می‌کنند بالاخره همان نتیجه تلاش شان طوری می‌شود که آنها بی‌کار می‌مانند در اینطور یک جامعه.»
آمارهای طلوع‌نیو نشان می‌دهد که طی یک سال، ۹ تن در فاریاب، ۴ در هلمند، ۴  تن در بامیان، ۶ تن در نمیروز، ۵ تن در خوست، ۴ تن در فراه، ۶ تن در بدخشان، ۲ در کنر و  در ولایت‌های پکتیا و کندز در هر کدام ۱ تن خودکشی کرده اند.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*