خانه / خانواده / زنان / روزنامه اسپانیایی: طالبان دانشجویان دختر را مجبور به ازدواج با خود می‌کنند

روزنامه اسپانیایی: طالبان دانشجویان دختر را مجبور به ازدواج با خود می‌کنند

کابل/۳دلو/فرهنگستان
روزنامه اسپانیایی ال پائیس روایتی از تلاش طالبان برای مجبور کردن دانشجویان دختر به ازدواج با خود، نشر کرده است.
فوزیه(نام مستعار) دانشجوی پزشکی که مخفیانه در کابل زندگی می‌کند، گفت نیروهای طالبان از روی اطلاعات دانشجویان، دختران را شناسایی کرده و آنها را وادار به ازدواج با خود می‌کنند.
فوزیه هفده ساله نزدیک به یک ماه است که در کابل مخفیانه زندگی می‌کند. این دانشجوی سال اول دانشگاه‌طب در یک تماس ویدیویی از کابل، به روزنامه ال‌پائیس گفت که در ۲۹ سنبله ناگهان به بهانه یک امتحان به دانشگاه خواسته شد.
زمانی که او فقط زنان جوان و طالبان را در آنجا دید، متوجه شد که این یک دام بوده‌است. پس از آن که طالبان به دختران گفتند آن‌ها دیگر نمی‌توانند به تحصیل ادامه دهند، “شروع به انتخاب دانشجویان مورد علاقه خود از جمله من کردند و به ما گفتند که باید با آن‌ها ازدواج کنیم.”
فوزیه موفق به فرار از آنجا و بازگشت به خانه شد، اما ساعاتی بعد نیروهای طالبان وارد خانه‌اش شدند و از والدینش خواستند دخترشان را به عقد یک طالب در آورند. فوزیه معتقد است که طالبان نشانی خانه او را از روی اطلاعات دانشجویی‌اش به دست آورده‌ بودند.
خدیجه امین، یک خبرنگار افغان در تبعید در اسپانیا به ال‌پائیس تأیید کرد که “طالبان از اطلاعات شخصی موجود در سوابق ثبت نام دانشگاه برای یافتن این زنان جوان استفاده می‌کنند.”
امین از دیگر زنان افغان که تجارب مشابه‌ی داشتند، نیز گزارش تهیه کرده است. طالبان بار اول موفق نشدند فوزیه را به چنگ آورند. پدرش مداخله کرد و به دلیل محافظت از دخترش به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت.
پای فوزیه نیز در این درگیری زخم برداشت. پدر فوزیه چند روز بعد وقتی طالبان را دید به خانه برگشت و فوزیه را با عجله از خانه بیرون برد و پنهانش کرد.
طالبان از پدر فوزیه بازجویی کردند، اما او از افشای محل اختفای دخترش خودداری کرد. آن‌ها او را بردند و یک هفته بعد دست‌وپا شکسته‌ و در حالت کما او را به خانواده‌اش تحویل دادند. فوزیه عکسی از پدرش که یک معلم ۳۷ ساله است، به ال‌پائیس فرستاد که روی تخت شفاخانه دراز کشیده و به یک دستگاه تنفس مصنوعی متصل است.
قفسه سینه او فرو رفته به نظر می‌رسد و سرش پانسمان شده است. مادر فوزیه نیز توسط طالبان مورد ضرب و شتم قرار گرفت و طفلی که در شکم داشت سقط شد. خانواده فوزیه از زمان ورود طالبان به خانه شان فیلم گرفتند.
در این فیلم طالبان که در کنار یک موتر شاسی بلند سفید ایستاده‌اند، جلو خانه فوزیه دیده می‌شوند. مادر فوزیه در جریان این تماس تصویری به ال‌پائیس گفت مردانی که در فیلم دیده می‌شوند وارد خانه آن‌ها شدند و از آنها بازجویی کردند.
اکنون، فرار تنها گزینه فوزیه برای خلاصی از چنگ طالبان است. او خود را برای آنچه به خانواده‌اش اتفاق افتاده شدیداً سرزنش می کند.
سرگذشت فوزیه داستان نادر از سرنوشت تلخ زنان در افغانستان نیست. در ماه سنبله، دختر جوانی به اسم الهه دلاورزی در چند ویدئو که در توییتر منتشر شد، گفت که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته و مجبور به ازدواج با قاری سعید خوستی، سخنگوی سابق وزارت داخله طالبان شده است.
هم اکنون خانواده دباورزی ادعا کرده که خانم الهه از اسلام آباد پاکستان توسط طالبان ربوده شده و به کابل برگردانده شده است. آنان از نهادهای حامی حقوق بشر به ویژه سازمان ملل خواسته که برای رهایی الهه از چنگ طالبان کمک کنند.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*