خانه / خبرها / گزارش‌های جهان / رهیابی اولین فلم عربستان سعودی در جشنواره کن

رهیابی اولین فلم عربستان سعودی در جشنواره کن

عربستان سعودی اولین فلم سینمایی‌اش با نام «نوره» را به بخش اصلی جشنواره فلم کن فرستاد. این فیلم داستانی به کارگردانی توفیق الزیدی، کارگردان پیشرو، در دهه ۱۹۹۰ ساخته شد؛ زمانی که در عربستان سعودی محافظه‌کاری در اوج بود و هر گونه هنر و نقاشی با دلایل مذهبی ممنوع شده بود.
فلم «نوره»، که در ماه دسامبر در جشنواره فلم دریای سرخ عربستان سعودی در جده نمایش داده شد، در بخش بین‌المللی «نگاه ویژه» جشنواره کن به نمایش درخواهد آمد.
به گزارش ورایتی، «نوره» اولین فلم عربستان سعودی است که در کن به نمایش درمی‌آید و نمادی از اشتیاق رو به رشد این پادشاهی در صنعت فلم‌سازی است.
تا سال ۲۰۱۷ هرگونه فعالیت هنری و سینمایی در عربستان سعودی ممنوع بود اما این ممنوعیت ۳۵ ساله در ۲۰۱۷ پایان یافت.
نوره، شخصیت اصلی این فلم، دختر جوان بی‌سواد و یتیمی در روستایی دورافتاده است. او به‌اجبار ازدواج می‌کند و در آن گرفتار می‌شود اما نیازمند شکوفایی و ابراز خودش است. این نقش را بازیگر تازه‌کار سعودی «ماریا بهراوی» برعهده دارد.
او در این روستا با هنرمندی به نام نادر، با نقش‌آفرینی ستاره سعودی یعقوب الفرهان (رشاش)، برخورد می‌کند که نقاشی را رها کرده و برای تدریس راهی این روستا شده است. این ملاقات بکر و خالص اشتیاق به هنر و به‌دنبال آن زندگی دور از روستا را در «نوره» بیدار می‌کند.
«نوره» اولین فلم بلند کشور عربستان سعودی است که در منطقه «العلاء» – منطقه وسیع صحرای عربستان با صخره‌های عظیم که شهر باستانی را در خود جای داده است – فیلمبرداری شده است و رتبه برتر جایزه تامین مالی مسابقه فلم «داو» از کمیسیون فیلم عربستان سعودی را به دست آورده است. وزارت فرهنگ عربستان سعودی در سپتامبر ۲۰۱۹ برای حمایت از تولید فیلم عربستان و همچنین حمایت از فلم‌سازان جوان این طرح را آغاز کرد.
تهیه‌کنندگان این فلم الزیدی و پل میلر، تهیه‌کننده آمریکایی، و رییس سابق امور مالی موسسه فلم دوحه‌اند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*