خانه / خبرها / راه‌اندازی نمایشگاه رقابتی خطاطی و نقاشی در کابل

راه‌اندازی نمایشگاه رقابتی خطاطی و نقاشی در کابل

خانه فرهنگ و هنر افغانستان نمایشگاه رقابتی خطاطی و نقاشی روز(چهارشنبه،۲۶ثور) در کابل راه‌اندازی کرد. در این نمایشگاه بیش از هفتاد هنرمند آفریده‌های نقاشی و خطاطی شان را به نمایش گذاشته‌اند.
شماری از شرکت‌کننده‌گان از کم‌توجهی به هنرهای نقاشی و خطاطی انتقاد کردند.
زرمینه اشتراک‌کننده گفت: «تا امروز که رسیدم من هیچ وقت استاد نداشتیم که با او کار کرده باشم؛ ولی افتخار می‌کنم که امروز تا این سطح رسیدیم.»
فرشته اشتراک‌کننده دیگر گفت: «هنر در اصل یک ضرورت است در یک جامعه، بخاطری که به تصویر کشیدن حقایق یک جامعه است.»
هنرمندان از طالبان خواهان پشتیبانی و فراهم شدن سهولت‌ها در زمینه این هستند.
مزمل اشتراک‌کننده گفت: «با آن‌که ما خیلی زحمت می‌کشیم، نصف پیکر جامعه را فرهنگ و هنر تشکیل داده؛ ولی کسی از ما حمایت نمی‌کنند، هنر ما روز به روز کم‌تر شده می‌رود.»
غلام حسین اشتراک‌کننده دیگر گفت: «نمایشگاه‌های حضوری که امسال برگزارشده خیلی خوب است و تاثیرات خوبی داشته روی همه اشتراک‌کننده‌ها.»
هم‌زمان با این، مسوولان خانه فرهنگ و هنرافغانستان هدف از راه‌اندازی برنامه رقابتی را رشد و پشتیبانی از نقاشان و خطاطان می‌دانند.
رضا میتامن مسوول خانه فرهنگ و هنر گفت: «بتوانیم توسط این تشویش کنیم هنرمندانی را که خانه‌نشین شدند و نخواستند دیگر به گالری‌های شان بروند، از این طریق تشویش شوند و بتوانند که هنرشان را ادامه بدهند و استعداد شان حیف نشود.»
به گفته مسوولان خانه فرهنگ و هنر افغانستان، در حال حاضر نود درصد گالری‌های نقاشی و خطاطی به علت‌های گوناگون بسته شده‌اند و بسته‌شدن آن سبب کم‌رنگ شدن هنر نقاشی و خطاطی در میان جوانان شده است.
خبرنگار فرهنگستان
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*