خانه / خبرها / دیدار ترامپ و مرکل در کاخ سفید آمریکا

دیدار ترامپ و مرکل در کاخ سفید آمریکا

ترامپ پس از دیدار با مرکل: باید مطمئن شویم ایران به سلاح اتمی نرسد !

رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه پس از دیدار و گفتگو با صدر اعظم آلمان در کاخ سفید، گفت درباره ایران مذاکره کردیم و باید مطمئن شویم این رژیم خون ریز به سلاح اتمی نرسد.
دونالد ترامپ در نشست خبری مشترک با آنگلا مرکل گفت، هر جا در خاور میانه خشونت و خون ریزی است، جمهوری اسلامی ایران در آنجا حضور دارد.
از دونالد ترامپ پرسیده شد اگر توافق پیش نرود، از نیروی نظامی استفاده میکنید، وی گفت، درباره نیروی نظامی نظری نمی توانم بدهم، اما آنها سلاح هسته ای نخواهند داشت. آنها سلاح هسته ای نخواهند داشت. روی این حرف من حساب کنید.
آنگلا مرکل نیز گفت، ما بر این باوریم که برجام اولین گام برای ممانعت از رسیدن ایران به سلاح اتمی است. البته معتقدیم که ایران فعالیت مخرب دیگری دارد.
صدر اعظم آلمان اضافه کرد، اروپا با آمریکا همراه است و میدانیم که ایران در خاور میانه، سوریه و لبنان سعی در نفوذ دارد و باید این را مهار کنیم.
خانم مرکل گفت، باید ببینیم آمریکا درباره توافق هسته ای ایران چه تصمیم می گیرد. امنیت کل خاورمیانه برای ما مهم است. ما نگرانیم، چون خاور میانه فاصله مرزها چند صد کیلومتر است و هر تصمیمی برای ما که همسایه شان هستیم، تاثیرگذارتر از آمریکاست.
وی افزود: این توافق بی نقص نیست اما یک قطعه از پازل است، انگلیس، فرانسه و آلمان به اتفاق آمریکا کار کردیم ونتیجه آن این شد، من میگویم امنیت کل منطقه برای ما مهم تر است، ایران نزدیک اروپا است و ما به صحبت های خود در این باره ادامه خواهیم داد.
صدر اعظم آلمان افزود: ما همچنان باید به مبارزه خود برای جلوگیری از هسته ای شدن ایران ادامه دهیم و معتقدیم که برجام گام نخست در کند کردن فعالیت های ایران در این زمینه و ایجاد یک روند بهتر نظارت و بازرسی است.
مرکل با بیان اینکه اعتراف میکنم که برجام برای متوقف کردن خواسته های ایران کافی نیست، اظهار کرد: می بینیم که ایران سعی دارد در عراق، سوریه و لبنان نفوذ ژئوپولتیک داشته باشد و ما باید مطمئن شویم این نفوذ مهار شده است.
وی یادآور شد: در ورای برجام باید قابل اعتماد بودن ایران هم اثبات شود. اروپا و آمریکا بسیار نزدیک با هم همکاری می کنند و می خواهیم به خون ریزی وحشتناک در سوریه هم پایان دهیم.
وی با تشکر از میزبانی ترامپ، اظهار کرد: بسیار مهم است که در روابط دو سوی اقیانوس اطلس صحبت کنیم. در نخستین بخش زندگی من در سمت دیگر پرده آهنین در آلمان شرقی بود و همان طور که می دانید این مشارکت برای آمریکا و آلمان بسیار مهم است.
صدر اعظم آلمان اظهار کرد: بیش از هرگاه به شدت به این همکاری ها نیاز داریم. آلمان یک شریک قابل اعتماد در ناتو و همچنین در اتحادیه اروپا خواهد بود.
مرکل با بیان این که علیه هسته ای شدن ایران، علیه تروریسم و داعش در سوریه، افغانستان یا آفریقا همکاری می کنیم، ادامه داد: ما امروز در نقطه ای از تاریخ روبرو شده ایم که بسیار روشن است که نیروی ریاست جمهوری آمریکا و آنجایی که می خواهد تحریم ها علیه کوریای شمالی اجرا شود، می بینیم اتفاقات جدیدی رخ می دهد.
وی به نخستین دیدار رهبر کوریای شمالی از کوریای جنوبی اشاره کرد و گفت: این راهی است که پس از سال ها جدایی، امیدوارم به آینده ای بهتری ختم شود. ما همچنان هوشیار خواهیم بود تا شبه جزیره کوریا از سلاح های هسته ای عاری می شود و منطقه آزاد کوریا ایجاد خواهد شد.
دیدار امروز صدر اعظم آلمان با دونالد ترامپ اندکی پس از مذاکرات امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه با همتای آمریکایی خود در واشنگتن انجام گرفت، که توافق هسته‌ای ایران نیز بخش عمده‌ای از گفتگوهای دو طرف بود.
پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه با بیان این که او و آقای ماکرون می‌توانستند “زود” بر سر ایران به یک توافق دست پیدا کنند، گفت ما “می‌توانستیم خیلی سریع، حداقل به توافقی بین خودمان، دست یابیم. به نظرم ما خیلی به درک متقابل نزدیک شده‌ایم.”
رئیس جمهوری ایالات متحده با این استدلال که ایران با ادامه برنامه راکتی بالیستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود در منطقه روح برجام را نقض میکند، پایبندی تهران به توافق را تایید نکرده و تهدید کرده اگر توافق اصلاح نشود، از آن خارج خواهد شد.
بریتانیا، فرانسه و آلمان، که نقش عمده‌ای در حصول توافق اتمی با ایران داشتند، تلاش می‌کنند پیش از ضرب الاجل ۱۲ مه مانع خروج آمریکا شوند. در این تاریخ پرزیدنت ترامپ باید بار دیگر درباره تمدید تعلیق تحریم‌های ایران تصمیم بگیرد.

میر احمد ” خواجه ”

فرهنگستان

۲۸٫۰۴٫۲۰۱۸

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*