خانه / خبرها / گزارش‌های افغانستان / درگذشت عبدالحمید مبارز، روزنامه‌نگار پیشکوت افغانستان

درگذشت عبدالحمید مبارز، روزنامه‌نگار پیشکوت افغانستان

عبدالحمید مبارز، روزنامه‌نگار پیشکسوت افغانستان و معین پیشین وزارت اطلاعات و فرهنگ در کابل درگذشت.

نیلاب مبارز ام‌روز(یکشنبه، ۱۸حمل) در فیسبوکش نوشت: «پدر بزرگوارم استاد عبدالحمید مبارز، یکی از رهبران مشروطه سوم و نهضت آزادی بیان و دموکراسی به تاریخ ۲۷ رمضان مبارک مطابق ۱۸ حمل ۱۴۰۳ در شهر کابل به حق پیوست و امروز ساعت یک بعد از ظهر در حضیره آبایی‌شان به خاک سپرده می‌شود.»

بربنیاد پیام خانم مبارز، قرار است مراسم خاکسپاری عبدالحمید مبارز چاشت امروز در «قول آب چکان» شهر کابل برگزار شود.

او توضیح بیشتری در مورد علت درگذشت آقای مبارز نداده است، او مدتی براثر کهولت سن تحت مراقبت قرار داشت.

عبدالحمید مبارز فارغ‌التحصیل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه کابل در رشته روابط بین الملل بود، به‌عنوان معاون روزنامه انیس، رئیس خبرگزاری دولتی باختر، والی بامیان، والی نیمروز، والی لوگر و معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ در آغاز دولت پیشین کار کرده بود و در سال‌های اخیر نیز رئيس اتحادیه ملی خبرنگاران بوده است.

او کتاب‌هایی در مورد تحولات سیاسی و تاریخی معاصر افغانستان نوشته است و در رسانه‌های افغانستان نیز مرتبا مطالبی نشر می‌کرد.

کتاب‌های او شامل «ظهور طالبان و سقوط سلطنت، فدرالیسم و تحلیل واقعات سیاسی افغانستان از ۱۹۱۹ تا ۱۹۹۶ و حقوق زنان در افغانستان و جهان» است.

او به‌حیث معین نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ، مسئول خبرگزاری دولتی باختر و رییس اتحادیه ملی خبرنگاران افغانستان کار کرده است.

مبارز در اوایل نظام جمهوریت، زمانی که معین وزارت اطلاعات فرهنگ بود، از سمت‌اش استعفا داد و دلیل این کار خود را «ادامه سياست سانسورگرايانه» سيد مخدوم رهين، وزير اطلاعات و فرهنگ اعلام کرد.

محمداشرف غنی، رئيس جمهور پیشین افغانستان در ایکس نوشته است که «جامعه فرهنگی افغانستان یکی از نخبگان خود عبدالحمید مبارز را که عمری را در دفاع از آزادی سخن و ارزش‌های انسانی سپری کرد، از دست داد.»

خبرنگار فرهنگستان

سمیع‌صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*