خانه / خبرها / گزارش‌های افغانستان / دادمحمد الفت آهنگ آوازخوان نامدار افغانستان درگذشت

دادمحمد الفت آهنگ آوازخوان نامدار افغانستان درگذشت

داد محمد الفت آهنگ، آواز خوان معروف افغانستان روز (یک‌‍شنبه، ۲۷حوت) در سن ۷۰ سالگی درگذشت.
قیس الفت، پسر استاد الفت که خود نیز از آوازخوانان معروف افغانستان است، خبر مرگ پدرش را شب گذشته در صفحهٔ فسبوکش تایید کرد.
محمد صادق فطرت ناشناس که او نیز از هنرمندان سرشناس غزل افغانستان است با یادآوری خاطرهٔ از داد محمد الفت آهنگ درگذشت او را ضایعه بزرگ خواند.
“چهل سال پیش یک روز یک جوان در اتاق آمد یک عریضه را پیش کرد که می‌خواهد در رادیو افغانستان کار کند، من مسئولیت داشتم که باید بدانم که چه را یاد دارد، ازش خواستم که در راگ بیرو یک چیزی بخواند، وقتی شروع کرد به حدی زیبا، استادانه و تاثیرگذار بود در حیرت ماندم و فوراً عریضه را امضا کردم، امروز صبح از وفات‌شان برایم خبر دادند، واقعاً ضایعه بزرگ است.”
الفت آهنگ، آموزش موسیقی به سبک غزل را در سال ۱۹۶۷ در هند آغاز کرد. وی ۱۲ سال در هند اقامت داشت که در این زمان در نزد استاد منور علی خان و پندت امرنات خان به آموختن موسیقی پرداخت و در همین زمان لقب استادی و دیپلوم درجۀ اول موسیقی را نیز از آن خود ساخت.
استاد داد محمد الفت آهنگ صدها آهنگ به زبان‌های دری و پشتو دارد. البوم‌های راهی میخانه، غریب نواز، مقام خرابات و برخی دیگر البوم‌ها از او به یادگار مانده اند.
استاد الفت آهنگ همچنان تجربهٔ بالایی در موسیقی کلاسیک داشته و صدها کمپوز به هنرمندان افغان ساخته است.
فرشته سما، آوازخوان زن افغان نیز درگذشت استاد الفت را ضایعه بزرگ خوانده و در مورد او چنین گفت: “۲۰ سال پیش تقریباً مه اولین کست خود را ثبت کردم و در هندوستان زندگی می‌کردند، وقتی الفت جان صدای من را شنید سه کمپوز برای من داد، مثل شبی که زمزمهٔ شعر عاشقانه کنم سرود عرش خدا را پر از ترانه کنم، بیماری فراق کشیدم نیامدی ظالم به حال مرگ رسیدم نیامدی، حال واقعاً مشکل است که این چنین اشخاص را دیگر پیدا کنیم.”
شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز مرگ این آوازخوان معروف افغانستان را ضایعه بزرگ خواندند.
استاد الفت آهنگ در سال ۲۰۱۹ مدال میر مسجدی خان را از سوی محمد اشرف غنی، رئیس جمهور مخلوع افغانستان به پاس خدماتش در بخش موسیقی دریافت کرده بود.
استاد الفت آهنگ در سال ۱۹۵۴ میلادی در کوچهٔ خرابات کابل زاده شده و از مکتب بیهقی فارغ شده بود.
او بیش از ۶۰۰ آهنگ سروده بود و برای بسیاری از آوازخوانان آهنگ‌هایی نیز ساخته بود.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*