خانه / خبرها / گزارش‌های افغانستان / خواست عالمان دین برای بازگشایی مکتب‌های دخترانه در پروان

خواست عالمان دین برای بازگشایی مکتب‌های دخترانه در پروان

کابل/۵سرطان/فرهنگستان
شماری از عالمان دین در ولایت پروان از حکومت سرپرست طالبان می‌خواهند دروازه مکتب‌ها را به روی دختران بالاتر از صنف ششم بازگشایی کند.
عالمان دین در پروان که در مراسم گشایش یک مدرسه دینی شرکت کرده بودند، در کنار آموزش در مدرسه‌های دینی، بر فراگیری آموزش‌های عصری نیز تاکید کردند.
نصرالله عرفان، عالم دین، در این مراسم گفته است: «از حکومت امارت اسلامی توقع داریم که برای دختران اجازه درس را بدهند، مطابق به چوکات شریعت.»

حاجی احسان، یکی دیگر از عالمان دین در پروان گفت: «از امارت اسلامی به صفت یک شهروند خواهش می‌کنیم که مکتب‌ها را در تمام افغانستان باز کند.»

این مدرسه از سوی یک بانو با هزینه‌ی نزدیک به ۳۰‌هزار دالر امریکایی ساخته شده است که در یک وقت، گنجایش دست‌کم یک‌هزار دانش‌آموز پسر و دختر را دارد.

محمد محسن اسلم‌‌زاده، باشنده پروان، گفت: «مملکت ما آباد شود. خواهان آبادی ممکلت استیم. می‌خواهیم هر جایی که مکتب‌ها خراب باشد، در خاک باشد، می‌خواهیم از خاک بلنداش کنیم. همین وظیفه ما است.»

محمد حسن حقانی، رییس معارف طالبان در پروان می‌گوید که پس از به قدرت رسیدن دوباره امارت اسلامی تا کنون، ۴۷ مدرسه دینی در پروان ساخته شده‌اند.

محمد حسن حقانی در این مراسم گفت: «چهل‌وهفت باب مدرسه نو با آمدن امارت اسلامی، ما ایجاد کرده‌ایم که مدارس کلیوالی استند. به این حساب که ما دیدیم تشکیل تعلیمات اسلامی زیاد شده است.»
این درحالی است که در حکومت پیشین نیز ۶۳ مدرسه دینی در ولایت پروان وجود داشت.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*