خانه / خانواده / زنان / حرکت اعتراضی یک استاد دانشگاه به منع تحصیل دختران

حرکت اعتراضی یک استاد دانشگاه به منع تحصیل دختران

کابل/۱۲دلو/فرهنگستان
اسماعیل مشعل، استاد دانشگاه که پس از منع تحصیل دختران توسط طالبان از وظیفه‌اش دست کشیده، برای خود کراچی دستی ویژه ساخته و در جاده‌های کابل به ساکنان پایتخت کتاب تحفه می‌دهد.
او در صفحه‌ی فیس‌بوک خود نگاشته است: «استاد مشعل را دریابید و یک کتاب تحفه بدست بیاورید.»
اسماعیل مشعل، استاد دانشگاه، می‌افزاید که اکنون دانشگاه‌ها به روی دختران بسته استند و دختران دانشجو نمی‌توانند از این کتاب‌ها در دانشگاه کار بگیرند.
اسماعیل مشعل گفت: «تصمیم گرفتیم تمام‌ همین ۲۱ هزار جلد کتاب را به شکل رایگان برای محصلین و متعلمین و هموطنان عزیزم تحفه بدهم.»
او می‌افزاید که این کتاب‌ها در جریان سال‌های گذشته برای دانشجویان‌ تهیه کرده بود؛ اما دیگر توان‌ دیدن خاک گرفتن کتاب‌هایش را ندارد بنابراین می‌خواهد که دیگران از آن استفاده کنند.
اسماعیل مشعل می‌گوید: «امروز وقتی دیگر دروازه پوهنتون و مکتب بسته باشد روی این کتاب‌ها خاک می‌نشست زمانش می‌گذشت من خواستم این را با مردم خود شریک بسازم به شکل تحفه؛ همان که می‌گویند برگ سبز تحفه درویش.»
این استاد دانشگاه بار دیگر از طالبان می‌خواهد که دروازه تمامی مراکز آموزشی و تحصیلی را به روی دختران باز کند.
این در حالی‌است که برخی از باشندگان کابل از این حرکت آقای مشعل استقبال می‌کنند و از طالبان می‌خواهند که بی‌درنگ تمامی دانشگاه‌ها و مکتب‌ها را به روی دختران باز کند.
خلیل احمد، باشنده کابل، گفت: «ما تمام ما می‌خواهیم که خواهران و مادران ما مکتب بروند ولی یک حرف است با حجاب، همه می‌خواهیم خواهران و مادران ما به مکتب بروند و‌ درس بخوانند.»
اسماعیل مشعل پیش از این نیز از بهر انتقاد از بسته ماندن مکتب‌ها و دانشگاه‌ها به روی دختران، سندهای تحصیلی‌اش را در یک برنامه زنده تلویزیونی پاره کرد و گفت که اسناد تحصیلی دیگر هیچ به‌ درد او نمی‌خورد و این کشور «جایی برای تحصیل نیست».
او با گلوی پر از بغض گفت: «امروز وقتی‌ خواهرم درس نخواند و مادرم درس نخواند، من این درس را قبول ندارم.» مشعل در کابل مدیریت یکی از دانشگاه‌های خصوصی را نیز برعهده‌ داشت.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*