Farhangistan
خانه / خانواده / اطفال / جان‌ باختن ده کودک بی‌جاشده به علت سردی هوا و نبود امکانات بهداشتی در افغانستان

جان‌ باختن ده کودک بی‌جاشده به علت سردی هوا و نبود امکانات بهداشتی در افغانستان

کابل/۲۳میزان/فرهنگستان
مسوولان بهداشت در افغانستان می‌گویند که در سه ماه پسین نزدیک به ده کودک در اردوگاه‌های بی‌جا شده‌گان در کابل به علت نبود امکانات بهداشتی و سردی هوا جان باخته اند.
مسوولان بهداشتی این اردوگاه‌ها می‌افزایند که پنجاه درصد کودکان این اردو‌گاه‌ها با بیماری‌های گونه‌گون، به ویژه سو تغذیه، مبتلا شده اند.
احمد خلیل مایان، مدیر برنامه روستای کودکان شمسه، گفت: «ما بودجه کافی نداریم. متاسفانه تمویل برابر با صفر است. عملیات‌های بانکی خیلی محدود استند. (بانک‌ها) تنها در هفته ۲۰۰ دالر پرداخت می‌کنند. بنا بر این چنین پروژه کلان با ۲۰۰ دالر اجرا شده نمی‌تواند.  چنانچه به پروژه می‌بینید این برای ما امکانپذیر نیست و ما در تهیه غذا و دیگر نیازمندی‌های کودکان با چالش‌ها رو به رو استیم.»
در همین حال، کمیشنری عالی سازمان ملل متحد بار دیگر از کشورهای جهان خواسته است که برای جلوگیری از بحران بشری در افغانستان کمک‌های بیشتر انسان‌دوستانه را فراهم بسازند.
از سویی هم، صندوق پشتیبانی از کودکان یا یونسیف خواهان کمک‌های بی‌درنگ مالی برای کودکانی است که با خطر روبرو استند.
جورج لاری ادجی، مسوول منطقه‌یی جنوب آسیای یونیسف، گفت: «حالا زمان آن است که اطمینان یابیم امکانات به آنان می‌رسد. زمان آن است که از غذا و تغذیه شان اطمینان یابیم و از جامعه جهانی می‌خواهیم تا در دو ماه پیش رو ما را کمک کنند؛ پیش از آن‌که زمستان فرا برسد.»
بربنیاد گزارش‌ها هم اکنون هزاران کودک در افغانستان با گرسنگی و فقر شدید روبرو استند.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*