خانه / خبرها / گزارش‌های افغانستان / توقف فعالیت نهادهای سویدنی در افغانستان

توقف فعالیت نهادهای سویدنی در افغانستان

کابل/۲۰سرطان/فرهنگستان
طالبان در اعتراض به آتش زدن یک نسخه‌ی قرآن از سوی یک شهروند سویدن، فعالیت نهادهای سویدنی را در افغانستان متوقف ساخت.
طالبان در اعلامیه گفته است تا هنگامی‌که سویدن از مسلمانان جهان پوزش نخواهد، تصمیم توقف فعالیت نهادهای سویدنی در افغانستان پا برجا خواهد ماند.
یکی از نهادهای سویدنی، کمیته سویدن در افغانستان است که در پانزده ولایت افغانستان در بخش‌های آموزش، صحت و کمک‌رسانی به کودکان فعالیت دارد.
عزیز معارج، آگاه مسایل سیاسی گفت: «به حیث یک کشور مسلمان می‌توانند واکنشی نشان بدهند و همچنان این اعمال را تقبیح نمایند به شکلی که ضرر به خود افغانستان و به ملت افغانستان نرسد.»
طارق فرهادی، آگاه مسایل سیاسی، گفت: «حکومت‌ها می‌دانند که این کار حکومت سویدن نبود. مثلاً اردوغان دیروز با صدراعظم سویدن ملاقات داشته است. به هر صورت، کمیته سویدن امکان دارد که فعالیت‌هایش توسط کمیته ناروی یا کمیته دنمارک صورت بگیرد.»
با این حال، برخی مسوولان محلی و باشندگان مزارشریف در یک گردهمایی آتش زدن نسخه‌ی قرآن را در سویدن نکوهش کردند.

از سویی‌هم، برخی عالمان دین برای پیش‌گیری از این گونه رویدادها دیدگاه‌های گوناگون دارند.
حکمت الله عبید، عالم دین، گفت: «در تمام کره جهان، اسلام زنده است و با سوزاندن یک قرآن کریم نمی‌توانند که آن‌ها اسلام را خاموش کنند.»

یک شهروند سویدنی عراقی‌تبار دو هفته پیش در برابر مسجد مرکزی شهر استکهلم، یک نسخه قرآن را پاره کرد و سپس به آتش کشید. پیش از این ترکیه، امارات متحده عربی، عراق و مراکش این عمل را نکوهش کردند.
در همین حال، کمیته سویدن برای افغانستان در خبرنامه‌ای گفته است که این کمیته دولتی نیست و به دنبال گفت‌وگو با مقام‌های طالبان در پیوند به این دستور است.
کمیته سویدن برای افغانستان تاکید کرده است که اگر دستور توقف فعالیت نهادهای سویدنی شامل این نهاد شود، فعالیت کمیته سویدن در افغانستان متاثر خواهد شد.
سویدن در حال حاضر در افغانستان نمایندگی دیپلماتیک ندارد و با حکومت طالبان هم ارتباط برقرار نکرده است، اما نهادهای سویدنی، از جمله کمیته سویدن به نیازمندان در افغانستان کمک‌رسانی می‌کنند.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*