خانه / خبرها / گزارش‌های افغانستان / تغییر محل کار دست‌فروشان در پل‌سوخته

تغییر محل کار دست‌فروشان در پل‌سوخته

کابل/۵حوت/فرهنگستان
مسوولان در شهرداری کابل می‌گویند که ده‌ها دست‌فروش از منطقه “پل سوخته” کابل به محل‌های مناسب انتقال داده شده‌اند.
نعمت الله بارکزی، نماینده شهرداری کابل، می‌گوید که این کار به هدف آوردن نظم در شهر، انجام شده است. او می‌گوید: «تمام مواردی که آن جا وجود داشت و کراچی‌هایی که راه را مسدود می‌کرد، مشخصا در یک جای معین انتقال شده تا فعالیت داشته باشند. شاروالی کابل بدون شک به هیچ کس اجازه نمی‌دهد که نظم بازار را برهم بزند و در عین حال تمام کراچی‌هایی که به عنوان دست فروش فعالیت می‌کنند باید در جایی فعالیت بکنند که نه ماهیت سرک را زیر سوال ببرند و نه ماهیت پیاده رو را.»
محمد علی غلامی، کارمند شهرداری کابل، می‌گوید: «در این ساحه‌ها قبلا کراچی‌ها زیاد بود و این‌ها مشکلات زیادی را برای شهروندان خلق کرده بودند. الحمدالله فعلا ریاست محترم شاروالی کابل همه‌ای این کراچی‌ها را بردند در یک ساحه‌ای آنها کار خود را بهتر انجام بدهند.»
اما برخی از دست‌فروشان با انتقاد از این تصمیم، می‌گویند که توان پرداخت کرایه محل‌های را که شهرداری مدنظر گرفته، ندارند.
حسین داد، یکی از دست‌فروشان، گفت: «خواست ما از امارت همین است که از همین سرای ما را به جای دیگر منتقل کند، یا کرایه برای ما تعیین نکند. کرایه را ما داده نمی‌توانیم. در ماه سیزده صد افغانی از یک تشت چکه ؟»
نوریالی، دست‌فروش دیگر، می‌گوید: «اینجا کرایه‌اش فعلا زیاد است، فروشات نیست. کراچی‌ها در بیرون می‌برآیند. این جا ما فروش نمی‌توانیم.»
در همین حال، برخی از باشندگان کابل از چهره‌ی جدید که در “پل سوخته” ایجاد شده، استقبال می‌کنند. باشندگان می‌گویند که عبور از این مکان در گذشته پرچالش بود.
محمد حسین علی‌یار، باشنده کابل، می‌گوید: «۳۵ روز می‌شود که ما این جا کار می‌کنیم، رنگ مال، سنگ‌کار و این کثافت‌های زیر پل را کشیدیم.»
پیش از این معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله گفته است که ۵هزار معتاد مواد مخدر را در همکاری با شهرداری کابل از “پل سوخته” و دیگر بخش‌های کابل گردآوری کرده‌اند.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*