خانه / فرهنگ و هنر / فرهنگ / برگزاری نمایش‌گاه کتاب‌خوانی”راه هوشمند” در کابل

برگزاری نمایش‌گاه کتاب‌خوانی”راه هوشمند” در کابل

کابل/۱۷اسد/فرهنگستان
گروهی از جوانان ام‌روز(سه‌شنبه، ۱۷اسد) برای گسترش و نهادینه سازی فرهنگ کتاب‌خوانی نمایش‌گاه کتاب را زیر نام “راه هوشمند” در کابل راه‌اندازی کرده‌اند.
این جوانان می‌گویند که در نظر دارند تا با راه‌اندازی چنین برنامه‌ها، شهروندان به ویژه جوان را به خواندن کتاب دل‌گرم سازند.
شریفه حصار، برگزارکننده این نمایشگاه گفت: «از این خاطر که فرهنگ سازی شود برای جوانان برای جامعه ما تا که کتاب بخوانند کتاب یک سرگرمی برای شأن باشد از این خاطر ما خواستیم نمایش‌گاه کتاب را برگزار کنیم.»
فرهاد ملک‌زاده، برگزار کننده دیگر، گفت: «هدف برگزاری این نمایش‌گاه ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی تا این‌که جوانان تشویق شوند.»
در همین حال، بازدیدکنندگان این نمایشگاه می‌گویند که بی‌کاری و مشکلات اقتصادی و استفاده از رسانه‌های اجتماعی در میان جوانان از دلایل کم‌رنگ شدن فرهنگ مطالعه است.
با آن‌هم، بازدیدکنندگان برگزاری چنین نمایشگاه‌ها را برای تقویت فرهنگ مطالعه موثر می‌دانند.
نعیمه، بازدید کننده، گفت: «خواست من برای جوانان این است که در این شرایط بی کاری و این‌که مکتب ها و دانش‌گاه‌ها بسته است از این کتاب‌ها خریداری کنند می‌توانند مطالعه کنند.»
فیصل، بازدید کننده دیگر، می‌گوید: «تمام جوانان ما جمع شدند در یک جای کتاب می‌فروشند و می‌خرند و مطالعه می‌کنند و این برای ما یک انگیزه بهتر را می‌دهد تا این‌که به وطن ما باشیم و بسازیم.»
مجتبی، یک تن از دانش‌جویان در کابل، می‌گوید که او نسبت به آینده‌اش امیدوار است. او از جوانان می‌خواهد که به مشکلات پیش‌آمده تسلیم نشوند و نقطۀ قوت برای‌شان بسازند. رعنا از طالبان می‌خواهد که با ایجاد کتاب‌خانه‌های بیش‌تر زمینۀ مطالعه را برای جوانان فراهم کند.
این درحالی است که نبود شغل مناسب، کاهش در تعداد چاپ کتاب‌های مختلف، افزایش چالش‌های اقتصادی، بسته بودن مکتب‌های دخترانه‌ی بالاتر از صنف ششم، بی‌انگیزه بودن جوانان به فرهنگ کتاب‌خوانی و تغییر نظام سیاسی در کشور، از علت‌های رکود بازار چاپ کتاب در کشور شمرده می‌شوند.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*