خانه / خانواده / زنان / برگزاری نمایشگاه صنایع دستی زنان در کابل

برگزاری نمایشگاه صنایع دستی زنان در کابل

کابل/۲۱جوزا/فرهنگستان
در پی کاهش فروشات صنایع دستی زنان در افغانستان ام‌روز(یکشنبه، ۲۱جوزا)  یک نمایشگاه صنایع دستی در پایتخت گشایش یافت.
به گفته زنان تجارت‌پیشه در این اواخر روی کیفیت تولید صنایع دستی‌شان تلاش زیاد کرده تا از کیفیت خوبی برخوردار باشد.
زرمینه ۲۳ ساله که از سال‌ها بدیسنو سرگرم تجارت‌های کوچک و ساخته‌های دستی است می‌گوید: “من از طالبان می‌خواهم که برای زنان زمینه‌های بیش‌تر کاری را فراهم بسازد.”
سیاره تجارت‌پیشه‌، گفت: “من می‌خواهم ای‌قسم نمایش‌گاه‌ها زیاد شوه که همین زنان در کشور مستقل شوند حمایت شوند و کار بکنند.”
در گوشه‌ای از این نمایش‌گاه همیشه ۴۳ ساله که ترشی و مربا ساخته دست‌اش را به نمایش گذاشته از شهروندان کشور می‌خواهد که با خرید تولیدات داخلی  از آنان حمایت کند.
او به فرهنگستان، گفت: “من روی این چیزهای که آماده ساخته‌ام خیلی زحمت کشیده‌ام و از هم‌وطنان می‌خواهم که با خرید این از ما پشتیبانی کنند تا زنان بتوانند روی پای خود ایستاد شوند و دیگر هم این چنین چیزها بسازند.”
شماری از اشتراک‌کنندگان این نمایش‌گاه ساخته‌های دستی زنان با ستایش از این نمایش‌گاه می‌گویند که اگر زنان پشتیبانی شوند می‌توانند در اقتصاد کشور سودمند واقع شوند.
رخسار همدرد، اشتراک کننده، گفت: “چشم‌های ما از این ساخته‌های دستی اصلا کنده نمی‌شود ایقدر ظرافت به کار رفته و باید زنان پشتیبانی شوند که اقتصاد پیش‌رفت کند.”
زحل نوری، اشتراک کننده دیگر، گفت: “ما خیلی خوش استیم که زنان را اینجا می‌بینیم در چنین شرایطی یک روحیه می‌دهد به دیگر دختر خانم‌ها که بیایند و ببیند توانایی زنان را.”
این زنان تجارت‌پیشه که ظرافت‌شان را روی تکه‌های کتان به نمایش گذاشته‌اند می‌گویند که برگزاری چنین نمایش‌گاه فرصتی برای معرفی تولیدات داخلی کشور به جهانیان نیز است.
زردوزی، خامک‌دوزی، هزاره‌دوزی، گراف، جالی،دوزی … از نمونه‌های دوختی است که در این نمایش‌گاه چشم‌ها را نوازش می‌کند و فرهنگ مختلف جامعه افغانی را به تصویر می‌کشد.
پیش از این عزیز‌الدین نوری سرپرست وزارت صنعت و تجارت گفته است که بیش از۵۰ هزار شرکت به گونه غیررسمی در کشور از سوی زنان اداره می‌شوند.
شمس الرحمن خان-فرهنگستان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*