خانه / اجتماع / بحران مهاجرت / بازگشت ۹۰هزار شهروند افغانستان طی سه ماه از ایران

بازگشت ۹۰هزار شهروند افغانستان طی سه ماه از ایران

کابل/۳سرطان/فرهنگستان
حسین شرافتی راد، مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی ایران گفته است که ایران در فصل بهار امسال ۹۰ هزار شهروند افغانستان را بازگردانده‌اند.
رسانه ایرنا به نقل از این مقام ایرانی ام‌روز (شنبه، ۳ سرطان) نگاشته است که این افراد از طریق مرز دوغارون تایباد به افغانستان بازگردانده شده‌اند.
مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استان خراسان رضوی ایران گفته است: «این تعداد شامل اتباع افغانستانی هستند که به صورت خود معرف و با میل شخصی قصد بازگشت به کشورشان را داشته و یا توسط نهادهای مربوطه از شهرهای تهران و دیگر نقاط کشور جمع‌آوری شده و به اردوگاه مشهد منتقل شدند.»
او افزوده که «در نهایت پس از انجام مراحل قانونی در اردوگاه ویژه اتباع در مشهد، این افراد از طریق مرز دوغارون به کشورشان بازگردانده شدند.»
این مقام ایرانی گفته است که آن‌ها در بهار سال ۱۴۰۱ خورشیدی نیز ۸۶ هزر و ۱۶۲ شهروند افغانستان را به کشورشان بازگردانده بودند.

حکومت ایران تا اکنون بارها به دلیل اخراج اجباری مهاجران اهل افغانستان از آن کشور، مورد انتقاد قرار گرفته است.
بر اساس آمارهای که خبرگزاری جمهوری ایران به نقل از مقامات آن کشور ارائه کرده، در حال حاضر حدود پنج میلیون شهروند افغانستان در ایران بسر می‌برند.

پس از تسلط دوباره‌ی طالبان بر افغانستان، شمار زیادی از شهروندان به دلیل ترس از جان‌شان و بی‌کاری و فقر، به کشور ایران رفتند و در نتیجه شمار مهاجران اهل افغانستان در آن کشور، به صورت چشم‌گیر افزایش یافت.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*