خانه / خبرها / گزارش‌های افغانستان / بازگشت کلاه و دستار به نظام آموزشی افغانستان

بازگشت کلاه و دستار به نظام آموزشی افغانستان

کابل/۱۷حمل/فرهنگستان
طالبان پس از ۲۰ ماه تسلط بر افغانستان رهنمودی را برای تنظیم چگونه‌گی پوشش دانش‌آموزان زیر نام «لایحه لباس (یونیفورم) در موسسات تعلیمی معارف» نشر کردند.
این رهنمود که در پنج فصل و ۱۳ ماده از سوی وزارت معارف طالبان تهیه شده، روز (چهارشنبه، ۱۶ حمل)، در رسانه‌های اجتماعی دست‌به‌دست شده است.
طالبان در این رهنمود برای آموزگاران مرد و زن، دانش‌آموزان دختر و پسر و بخش‌های سارندوی مکتب‌های دولتی و خصوصی مشخصاتی را تعیین کرده‌اند.
بربنیاد این رهنمود، آموزگاران در نهادهای آموزشی با پیراهن‌ و تنبان شبیه عالمان دین در صنف‌های درسی حاضر خواهند شد و آموزگاران زن نیز باید پیراهن‌ و تنبان و چادر برابر با موازین شرعی بپوشند.
در این رهنمود همچنان آمده است که دانش‌آموزان دختر از صنف اول تا صنف ششم باید پیراهن‌ و تنبان به رنگ کریمی با چادر سفید بپوشند. درازی پیراهن آنان تا پایین‌تر از زانو‌ها گفته شده است.
طالبان در حالی که درب مکتب‌ها را به‌روی دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم بسته‌اند، برای آنان در این رهنمود پیراهن‌ و تنبان به رنگ ماشی با چادر سیاه و چپن به رنگ فولادی در نظر گرفته‌اند.
در رهنمود پوشش موسسات تعلیمی معارف، برای دانش‌آموزان پسر از صنف اول تا صنف ششم پیراهن‌ و تنبان به رنگ آسمانی و کلاه سفید در نظر گرفته شده و به دانش‌آموزان پسر بالاتر از صنف ششم نیز دستور داده شده که از پیراهن‌ و تنبان و دستار استفاده کنند.
در این رهنمود، لباس تیم‌های سارندوی مکتب‌های پسرانه پیراهن‌ و تنبان به رنگ نخودی و بوت‌های سیاه و از مکتب‌های دخترانه همرنگ لباس دانش‌آموزان دختر گفته شده است.
طالبان در اوضاعی این رهنمود را برای دانش‌آموزان در نظر گرفته‌اند که فقر در افغانستان بیداد می‌کند و خانواده‌ها توان تهیه لباس‌ها با مشخصات یاد شده را ندارند.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*