خانه / اجتماع / بحران مهاجرت / بازداشت دو سرباز ترک به جرم تجاوز جنسی بر زن پناهجوی افغان

بازداشت دو سرباز ترک به جرم تجاوز جنسی بر زن پناهجوی افغان

کابل/۳۱اسد/فرهنگستان
دادگاهی در ترکیه دو سرباز این کشور را به اتهام تجاوز جنسی بر یک زن پناهجوی افغان، به ۳۲ و ۳۷ سال زندان محکوم کرده است.
بربنیاد گزارش‌ها، این دو سرباز در دوم جدی سال گذشته خورشیدی در ولایت وان در شرق ترکیه، هنگام برگشت‌ دادن پناهجویان افغانستان به ایران بر این زن تجاوز کرده‌اند.
هم‌زمان، فعالان حقوق مهاجران به این باورند که افزایش فقر، مشکلات اقتصادی و نبود فرصت‌های کاری از علت‌های بنیادی مهاجرت‌های غیرقانونی شهروندان کشور است.
آصفه استانکزی، فعال حقوق مهاجران گفت: «برای بهبود اوضاع مهاجرین، جدا از گفت‌وگوهای دیپلوماتیکی باید مسوولین طالبان زمینه اشتغال و زندگی باثبات را برای شهروندان فراهم سازد تا مانع این نوع مهاجرت‌ها گردند.»
در همین حال، مهاجران افغان در پاکستان، ایران، ترکیه و کشورهای دیگر جهان می‌گویند که در اوضاع  بدی بسر می‌برند و از حقوق شهروندی، آموزش، کار مناسب و حقوق دیگر برخوردار نیستند.
فیض الله ترک، مهاجر افغان در پاکستان گفت: «متاسفانه در مورد حق و حقوق مهاجران در جهان اگر بگوییم، مهاجران افغان اصلن حقوقی ندارند که از طرف کشوری یا نهادی تامین شود. هر روز می‌بینیم که مهاجران افغان از طرف پولیس و اشخاص چه در ایران چه در پاکستان و چه در کشورهای اروپایی لت و کوب می‌شوند.»
این در حالی‌ست که در سال‌های پسین گزارش‌های گوناگون از بدرفتاری نظامیان برخی از کشورها به شمول ترکیه در برابر مهاجران افغان پخش شده‌اند.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*