خانه / خبرها / ایجاد کمیسیون محافظت از مدافعان حقوق بشر در افغانستان

ایجاد کمیسیون محافظت از مدافعان حقوق بشر در افغانستان

ایجاد کمیسیون محافظت از مدافعان حقوق بشر در افغانستان

 

کابل/۱۲قوس/فرهنگستان
دفتر معاونیت دوم رئیس جمهوری افغانستان از ایجاد کمیسیون محافظت از مدافعان حقوق بشر در افغانستان خبر داده است.

اعضای ارشد این کمیسیون معاونان وزارت داخله، ریاست امنیت ملی، نمایندگان باصلاحیت دادستانی کل، دادگاه عالی، کمیسیون مستقل حقوق بشر، وزارت امور زنان و کمیته مدافعان حقوق بشر استند.

در صفحه رسمی دفتر مطبوعاتی سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری که ریاست این کمیسیون را به عهده دارد، آمده که فرمان ایجاد این کمیسیون سه روز پیش از سوی محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری امضا شده است.

محمد هدایت، مسوول مطبوعاتی دفتر معاونیت دوم ریاست جمهوری می‌گوید که دفاع از ارزش های حقوق بشری، کمک به عملی شدن عدالت انتقالی، کمک به رسیدگی به موارد نقض حقوق بشر و جنایات بشری از مهمترین کارهای این کمیسیون خواهد بود.به گفته او، هفته آینده نخستین جلسه این کمیسیون برگزار خواهد شد.

با این حال، آقای دانش چندی پیش گفته بود که برای تامین مصونیت و امنیت مدافعان حقوق بشر باید در دو مرحله؛ پیشگیری و اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری از تهدیدها و خشونت‌ها و تعقیب عدلی و برخورد با مرتکبین خشونت‌ها و مجازات آن‌ها برنامه‌ریزی شود.

پیشنهاد ایجاد این کمیسیون بخشی از استراتژی محافظت از مدافعان حقوق بشر است که از سوی سازمان عفو بین‌الملل و نهادهای حقوق بشری افغانستان طرح و حدود دو هفته پیش رونمایی شد.

به اساس تعریف مسئولان سازمان عفو بین‌الملل، فعالان حقوق بشر گروه‌هایی‌اند که در برابر خشونت علیه زنان، فساد و ناهنجاری‌های دیگر مبارزه می‌کنند و متشکل از وکلای مدافع، خبرنگاران و حتی معلمانی‌اند که ارزش‌های حقوق بشری را به کودکان می‌آموزند.

ترتیب دهندگان استراتژی محافظت از مدافعان حقوق بشر به این باورند که نبود مکانیزمی برای حمایت از این گروه سبب شده مدافعان حقوق بشر در افغانستان همواره با تهدید، ترور و آدم‌ربایی رو به رو شوند.

این در حالی‌است که در ماه‌های اخیر ترورهای هدفمند و انفجار در افغانستان به خصوص در کابل افزایش چشمگیر داشته است. فعالان رسانه‌ای، فعالان حقوق بشر در کنار کارمندان امنیتی و دولتی قربانیان اصلی این رویدادها بودند.

خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*