خانه / سیاست / تحلیل ها و دیدگاه ها / اهداف چندگانه سفر ترامپ به عربستان سعودی
دونالد ترامپ به عربستان سعودی

اهداف چندگانه سفر ترامپ به عربستان سعودی

دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا، در اولین سفر خارجی‌اش , وارد عربستان سعودی شده است.

آقای ترامپ یکشنبه در ریاض با ملک سلمان؛ پادشاه سعودی و سران بیش از ۴۰ کشور مسلمان دیدار می‌کند.

انتظار می‌رود که محور این نشست نحوه مقابله با گروه‌های تروریستی باشد. آقای ترامپ امیدوار است که در جریان این سفر قراردادهایی تجاری به ارزش میلیاردها داار بین دو کشور بسته شود. قرار است آقای ترامپ در این سفر ۸ روزه از اسرائیل، بلژیک و واتیکان دیدار کند.

گفته شده رئیس جمهور امریکا دراولین سفر خارجی‌اش کشورهایی را که مهد اسلام، یهودیت و مسیحیت است، انتخاب کرده است.

“ما می خواهیم که ابرقدرت شویم.” این پیامی است که به گفته یکی از شاهزادگان سعودی، این کشور به آمریکا داده است.

عادل الجبیر؛ وزیر خارجه سعودی گفته که این یک “کودتای دیپلماتیک” است که مقصد اولین دیدار خارجی رئیس جمهور امریکا، عربستان سعودی است.

عربستان حق دارد، خوشحال باشد؛ زیرا ارباب هیچگاه به یکی از منفورترین، سرکوب گرترین، بسته ترین، غیر دموکراتیک ترین و سیاه ترین رژيم های سیاسی متحد خود، تا این اندازه مزیت و اهمیت نداده بود: اولین سفر خارجی رییس جمهوری امریکا به عربستان!

این خبر توسط غول های رسانه ای غرب به آسانی می تواند تبدیل به یک بمب خبری شود؛ اما در عمل، سفر ترامپ به عربستان و همزمان میزبانی رژيم ریاض از نمایندگان بیش از ۴۰ کشور مسلمان در اجلاسی با هدف ارزیابی راهکارهای مبارزه با «تروریزم» در جهان اسلام، چیزی جز یک رویداد مضحک نیست؛ رویدادی که نشان می دهد که بازی های جاری جهان، علیرغم نتایج تلخ و تراژیکی که از سوریه و یمن تا افغانستان و… برای ملت های مسلمان رقم زده، تا چه اندازه مضجک و کمیک شده است.

از اینها که بگذریم، نهایی کردن قرارداد ۱۰۰ میلیارد دالری فروش تسلیحات به انبار خورده امریکایی به رژيم ریاض به منظور پیشبرد جنگ های نیابتی امریکا در یمن و بحرین و سوریه و… که یکی از برنامه های در دستور کار این سفر محسوب می شود، بی تردید از همه جهات و جوانب به نفع امریکا است: یعنی هم از جهت فروش تسلیحات امریکایی و گرم شدن بازار فروش شرکت های تولیدکننده اسلحه در امریکا، هم از حیث حفظ یک خریدار پایدار و پولدار که تسلیحات سنگین امریکایی را با استفاده از دالرهای بادآورده نفتی، چندین برابر ارزش اصلی آن، خریداری می کند و هم از این جانب که عربستان سعودی با خریدن تسلیحات امریکایی، دقیقا در راستای اهداف سلطه گرانه امریکا و اسراییل و غرب در خاور میانه و جهان اسلام، جنگ راه می اندازد، خشونت می آفریند، تروریزم را تقویت می کند، دولت های مستقل و مستقر ملی را تضعیف می نماید و ملت های متحد مسلمان را از هم متلاشی و منهدم می کند.

به این ترتیب، سفری رویایی تر از این برای ترامپی که از اساس، نگاهی خصومت آمیز، کین توزانه و نژادپرستانه نسبت به کلیت جامعه مسلمانان جهان دارد، وجود نخواهد داشت.

بنابراین، وزیر خارجه عربستان سعودی، کاملا حق دارد که از این سفر به عنوان یک «کودتای دیپلماتیک» یاد کند؛ اما به نظر می رسد که در این کودتا، جایگاه برنده و بازنده واقعی، به درستی برای وزیر خارجه سعودی، روشن نشده است!

ترامپ در سفر به سعودی در عین حال، قرار است با نمایندگان بیش از ۴۰ کشور اسلامی که برای ارزیابی راهکارهای مبارزه با «تروریزم» در ریاض جمع شده اند هم دیدار کند؛ دیداری که به باور بسیاری از آگاهان، یکی از اهداف اساسی و بنیادین آن، تلطیف فضای دیرینه حاکم بر روابط جهان اسلام و اسراییل است. عربستان سعودی و چند رژیم عرب منطقه، از سال ها پیش به این سو، در تلاش اند تا روابط اعراب و اسراییل را «عادی» سازند و یکی از مهم ترین ابزارهای مورد استفاده برای نیل به این هدف، بزرگنمایی خطر ایران به عنوان «تهدید درجه یک منطقه» در نزد سایر کشورهای اسلامی است.

عربستان سعودی به رهبری سلطان سلمان و به کارگردانی افرادی مانند محمد بن سلمان؛ وزیر دفاع و ولیعهد و نیز عادل الجبیر؛ وزیر خارجه و سفیر پیشین ریاض در واشنگتن، در محور نهادینه سازی این بینش انحرافی قرار دارند و مأموریت آنها انحراف نگاه ها از اسراییل به سمت ایران است.

بنابراین، از این حیث هم انتظار می رود که نتایج این سفر کاملا به نفع امریکا و هژمونی محور صهیون- مسیحی بر مقدرات جهان اسلام خواهد بود.

جنگ در سوریه و یمن و تحمیل هزینه های نظامی امریکا در خاور میانه بر سعودی و سایر رژيم های ثروتمند عرب منطقه هم از دیگر اهداف ترامپ در سفر به ریاض است و به این ترتیب، او بی تردید با دستانی پر و کامی شیرین، «سرزمین وحی» را ترک خواهد کرد.
محمدرضا امینی- خبرگزاری جمهور

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*