Farhangistan
خانه / خبرها / افتتاح سفارت امریکا در بیت المقدس

افتتاح سفارت امریکا در بیت المقدس

سفارت امریکا در بیت المقدس افتتاح شد !

ایالات متحدۀ امریکا امروز دوشنبه ۱۴ می رسماً سفارت خود را در شهر بیت المقدس افتتاح کرد.
در مراسمی که امروز با حضور صدراعظم اسرائیل و افراد مدعو از چندین کشور برگزار شد، سفارت آمریکا در قدس رسماً افتتاح گشت. بنیامین نتانیاهو نیز از دونالد ترامپ به دلیل “شجاعتش” در اجرایی کردن وعده خود جهت انتقال سفارت قدردانی نمود.
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پیامی به شرکت کنندگان در این مراسم مدعی شد: قدس از گذشته پایتخت ملت یهود بوده است.
رئیس جمهوری آمریکا گفت: امیدوار هستیم که به صلحی میان اسرائیل و فلسطینی‌ها دست پیدا کنیم.
ترامپ در ادامه اظهارات بی‌اساس و ادعاهای پوچ خود ادامه داد: اسرائیل یک “کشور مستقل” است و همانند هر کشوری در جهان حق دارد که پایتخت داشته باشد و قدس پایتخت حقیقی اسرائیل است.
رئیس‌جمهوری آمریکا مدعی شد: واشنگتن کاملاً به توافق صلح پایبند است.
وی تأکید کرد که ایالات متحده همواره شریک اسرائیل و مردم آن باقی خواهد ماند. بر اساس ادعای ترامپ، واشنگتن به تسهیل توافق صلح همیشگی کاملاً پایبند خواهد بود.
ترامپ در پیامی ضبط شده در مراسم افتتاح سفارت آمریکا در قدس تاکید کرد: اسرائیل یک “کشور دارای حاکمیت” است و امروز ما تصمیم انتقال سفارت آمریکا به قدس را اجرایی کردیم.
در اعتراض به این اقدام، هزاران فلسطینی مظاهراتی را در مرز غزه با اسرائیل راه اندازی کردند که در برخوردها میان مظاهره کنندگان و نظامیان اسرائیلی کم از کم ۵۲ فلسطینی کشته و افزون بر ۱۲۰۰ نفر دیگر آنان زخمی شدند.
زید رعد الحسین، کمیشنر ملل متحد در امور حقوق بشر، در تویتر نوشته است “گلوله باری مستقیم نظامیان اسرائیلی باید فوراً توقف داده شود.” او از اسرائیل خواسته است تا به “حق زندگی انسان‌ها” احترام بگذارد.
ستیفن منوچ، وزیر مالیۀ ایالات متحدۀ امریکا، گفت که انتقال سفارت کشورش از تل ابیب به بیت المقدس “اولویت امنیت ملی” بود.
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحدۀ امریکا در دسامبر ۲۰۱۷ اعلام کرد که بیت المقدس را به صفت پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته و از تصمیم اش مبنی بر انتقال سفارت امریکا از تل ابیب به بیت المقدس خبر داد.
جرد کوشنر، داماد ترامپ که مشاور قصر سفید نیز است، در مراسم گشایش سفارت امریکا در بیت المقدس گفت “آنچه را رئیس جمهوری ترامپ وعده کند، به آن عمل خواهد کرد”.
دونالد ترامپ نیز در یک پیام ویدیویی وعده سپرد که به “توافق صلح پایدار میان اسرائیل و فلسطینیان” متعهد است. او همچنان در تویتر خود این روز را “روز عالی برای اسرائیل” عنوان کرد اما به خشونت‌ها و کشته شدن ده‌ها فلسطینی هیچ اشارۀ نکرد.
شماری از کشورهای اسلامی این اقدام ایالات متحده را محکوم کردند، طوریکه سعد حریری صدر اعظم لبنان آن را “تحریک کننده” و جواد ظریف وزیر خارجۀ ایران آن را “روز شرم بزرگ” توصیف کرد.
ایالات متحدۀ امریکا اروز دوشنبه ۱۴ می رسماً سفارت خود را در شهر بیت المقدس افتتاح کرد.اسرائیل و نادیده گرفتن حق فلسطینیان برای برپایی پایتخت دولت آینده خود در این شهر و حاکمیت بر شرق آن است، خشم مسلمانان جهان را برانگیخته است.ا
بنابر قوانین بین‌المللی و پنج دهه موضع رسمی دولت‌های آمریکا، شرق بیت‌المقدس بخشی از سرزمین‌های اشغالی بوده است. فلسطینیان شرق بیت‌المقدس را برای پایتخت کشور مستقل آینده خود در نظر دارند.
مسوولان صحی در غزه گفته اند که کم ازکم ۵۰۰ مظاهره کنندۀ فلسطینی زخمی شده اند که شماری از آنان زخم های ناشی از اصابت گلوله در بدن دارند. در شش هفتۀ گذشته کم از کم ۶۰ فلسطینی در اثر گلوله باری نظامیان اسرائیلی کشته شده است.
سفارت جدید ایالات متحده در بیت المقدس، تا زمان ساختن بنای بزرگتر، برای موقت در ساختمان قنسولگری امریکا در بیت المقدس کار خواهد کرد.
اسرائیل تمام بیت المقدس را قلمرو خود می‌خوانند، اما فلسطینیان نیز شرق بیت المقدس را پایتخت کشور آیندۀ فلسطینی می‌پندارند. سرنوشت بیت المقدس از دیر زمان یکی از مسایل حل ناشده در تلاش‌های صلح میان اسرائیل و فلسطین بوده است.

میر احمد ” خواجه ”

فرهنگستان

۱۵٫۰۵٫۲۰۱۸

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*