خانه / اجتماع / بحران مهاجرت / افغانستان کارزار مبارزه با مهاجرت‌های غیرقانونی را را‌ه‌اندازی کرد

افغانستان کارزار مبارزه با مهاجرت‌های غیرقانونی را را‌ه‌اندازی کرد

افغانستان کارزار مبارزه با مهاجرت‌های غیرقانونی را را‌ه‌اندازی کرد

کابل/۱۶سد/ فرهنگستان
همزمان با راه‌اندازی کارزار مبارزه با مهاجرت‌های غیرقانونی در افغانستان، وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان گفته‌است که پدیده‌ی مهاجرت در جریان سال‌های اخیر در افغانستان سیر صعودی را پیموده است.
بانو عالمه، معین امور پناهندگان وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان امروز (پنج‌شنبه، ۱۶ اسد) در یک نشست خبری در کابل، گفت که افغانستان در مدت چهاردهه‌ی اخیر بعد از سوریه، بیشترین مهاجر و پناهنده را در جهان داشته است.
به گفته‌ی او، اکثر افرادی‌که در افغانستان اقدام به مهاجرت می‌کنند، قاچاق‌چیان انسان با استفاده سوء از مجبوریت این افراد، از آنان بهره‌کشی می‌کنند. معین وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان گفت که بیشتر قربانیان از جمع این مهاجران زنان، دختران و کودکان اند.
بانو علمه، عامل عمده‌ی مهاجرت را عدم آگاهی درست مردم از پیامدهای مهاجرت‌های نامنظم و عدم دانستن حقوق پناهندگی و قوانین کشورهای مقصد خواند و تأکید کرد که برای جلوگیری از این پدیده، باید سطح آگاهی عامه در مورد زیان‌ها و مشکلات ناشی از این پدیده بلند برده شود.
از سوی هم، وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان براساس فیصله‌ی کابینه در همکاری با وزارت‌های امور داخله، اطلاعات و فرهنگ و سایر نهادهای کارزار جهت آگاهی‌دهی از مهاجرت غیرمنظم را راه‌اندازی کرده است.
این کارزار تحت نام «میهن من، عزت من» امروز افتتاح شد. مسوولان وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان می‌گوید که این کارزار دارای برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت می‌باشد.
معین امور پناهندگان وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افزود که در این کارزار از رسانه‌های دیداری، شنیداری و متنی دولتی و رسانه‌های پرمخاطب خصوصی، مساجد و شبکه‌های مخابراتی استفاده خواهد شد.
براساس اعلام وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان حدود شش میلیون شهروند کشور در سراسر جهان مهاجر اند که بیشترین آنان در کشور های ایران و پاکستان به‌سر می‌برند.

خبرنگار فرهنگستان ازکابل
سمیع صدیقی

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*