Farhangistan
خانه / خبرها / خبرهای افغانستان / افغانستان غمگین ترین کشور جهان

افغانستان غمگین ترین کشور جهان

کابل/۲۸حوت/فرهنگستان
افغانستان یک بار دیگر در فهرست غمگین ترین کشورهای جهان جا گرفت.
به اساس فهرستی که به پشتیبانی سازمان ملل متحد آماده شده است؛ فنلند برای پنجمین سال پی هم شاد ترین کشور جهان شناخته شده است و پس از افغانستان لبنان در رده آخر این فهرست قرار گرفته است.
این فهرست که به مناسبت گزارش سالانه خوشحالی در جهان پخش شده است سال های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ را در بر می‌گیرد.
در این میان شماری از شهروندان کشور فقرو بیکاری را از علت های اصلی می دانند که سبب ایجاد تشویش در میان مردم شده اند.
عبدالرحمان باشنده کابل که با یک کراچی دستی هر صبح برای پیدا کردن لقمه نانی به شهر می آید می‌گوید که بسیاری از روزها دست خالی و پریشان به خانه بر می‌گردد. اوضاعی که به گفته او بر خانواده اش نیز اثرهای منفی می‌گذارد.
عبدالرحمان، باشنده کابل، گفت:«غمگین همین میسازد که وقتی دست خالی خانه میروم طفل ها میایند و میگوند که چه آوردی و میگویم هیچ چیز.»
از سوی هم شماری از جوانان که برای سپری کردن لحظات شان به یکی از پارک های کابل آمده اند می‌گویند که در میان امیدی کمتر به زندگی بهتر و آینده قرار گرفته اند.
ضمیر، باشنده کابل، می گوید:«ما هیچ روحیه به درس خواندن نداریم. کار نیست و غریبی نیست. وقتی هموطنان خود را میبینم که از فقر رنج میبرند طبعا باعث غمگینی ما میشود.»
نوید کاکر، باشنده کابل، گفت:«در این شرایط که جوانان نمی‌توانند به آرزوهای شان برسند جای تاسف است و ما را رنج می‌دهد.»
بر بنیاد این فهرست بیشترین میزان کاهش شادمانی در لبنان، ونزویلا و افغانستان در دو سال پسین بوده‌است اما صربستان، بلغاریا، و رومانیا از مرفه ترین کشور های جهان شناخته شده اند.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*