Farhangistan
خانه / اجتماع / بحران مهاجرت / افزایش مهاجرت‌ها در پی گسترش نبردها در افغانستان

افزایش مهاجرت‌ها در پی گسترش نبردها در افغانستان

کابل/۹اسد/فرهنگستان
در پی گسترش جنگ میان نیروهای امنیتی و طالبان در افغانستان، مهاجرت افغان‌ها به بیرون از کشور افزایش یافته‌است.
بسیاری افغان‌ها نخست به نیمروز و از آن‌جا به ایران می‌روند. مسافرخانه‌هایی‌که در منطقۀ کمپنی کابل، در مسیر راه‌ کابل – نیمروز، قرار دارند این‌ شب‌ و روزها پر از کسانی‌اند که خانه‌های شان را در ولایت‌ها ترک کرده‌اند و به‌هدف مهاجرت به کابل آمده‌اند.
مسوولان این مسافرخانه‌ها می‌گویند که شمار این مسافران هر روز افزایش می‌یابد.
امان، مسوول یکی از این مسافرخانه‌ها می‌گوید که روزانه تا هشتاد تن که قصد مهاجرت را دارند در مسافرخانۀ او می‌آیند در حالی‌که پیش از جنگ‌ها، مسافرخانۀ او میزبان تا بیست تن در یک شبانه‌روز بود.
بیشتر کسانی‌که به قصد مهاجرت به این مسافرخانه‌ها می‌آیند، جوانان زیر بیست سال و باشنده‌گان آن بخش‌های شمال افغانستان اند که به دست طالبان افتاده‌اند.
عبدالمجید، باشندۀ سمنگان است که سه سال پیش از دانشکده زراعت دانشگاه کابل فارغ شده‌است، اما در این مدت به کار آزاد پرداخته است و درآمد روزانه او سه صد افغانی بوده‌است. او می‌گوید اکنون اوضاع بد امنیتی در سمنگان باعث شده‌است که همین درآمد را هم نداشته باشد و راه سفر قاچاقی به ایران را در پیش گیرد.
او افزود : «کار باشد، دولت باشد، یا کار آزاد باشد اما نشد؛ زرنج هم خریدم، اما کسی از ترس طالبان به شهر نمی‌آید.»
میرویس، پس از گذشت سه روز از ولسوالی آقچه جوزجان به کمپنی کابل رسیده‌است و قرار است تا یک روز دیگر قاچاقی به ایران و پس از آن به ترکیه برود، او گفت: «در شهر آقچه بودیم، اوضاع خوب نبود؛ نرخ‌ها در بازار بلند رفته است، روز به روز بدتری است.»
حجت‌الله، باشندۀ سمنگان یکی دیگر از کسانی است که می‌خواهد به‌گونۀ قاچاقی راه پر خطر رفتن به ایران را به‌جان بخرد او می‌گوید: «گپ قسمت است، یا زنده می‌مانیم یا می‌میریم؛ اگر زنده ماندیم یک چند مقدار پول پیدا کنیم.»
در این میان این افراد، کسانی هم استند که چندین‌بار این راه را پیموده اند و بیش از رسیدن به منزل مقصود، بازداشت و به افغانستان برگشتانده شده‌اند.
زین‌الدین، باشندۀ جوزجان می‌گوید: «نرخ‌ها بلند رفته، تاهنوز هفت‌بار رفتییم پس برگشت داده شدیم.»

این در حالی‌است که حکومت ترکیه هشدار داده‌است که در کار ساخت دیوار در مرز این کشور با ایران تدابیر سخت دیگر را روی دست گرفته است و نخواهد گذاشت مهاجران افغان به‌گونۀ غیرقانونی وارد ا ین کشور شوند.
خبرنگار فرهنگستان ازکابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*