خانه / خانواده / زنان / اعتراض زنان به حذف «وزارت امور زنان» در افغانستان

اعتراض زنان به حذف «وزارت امور زنان» در افغانستان

کابل/۲۸سنبله/فرهگستان
شماری از زنان ام‌روز (یک‌شنبه، ۲۸سنبله)، در اعتراض به حذف وزارت امور زنان، در برابر این وزارت تجمع اعتراضی برگزار کردند.
این زنان شعار «آزادی و برابری»، «حذف زنان، حذف انسان»، «آزادی بیان ما، نتیجه توان ما» و «تعلیم، کار، آزادی، پیش به سوی آبادی» سر می‌دادند.
لیدا، فعال مدنی، گفت: «وزارت زنان نباید حذف شود، چون این هویت زنان افغانستان است. حذف این وزارت به معنی حذف زنان از جامعه است.»
دیبا، فعال فعال حقوق زن، گفت: «وزارت امر به معروف نباید به جای وزارت امور زنان جاگزین می‌شد. باید به جای دیگر انتقال کند.»
این بانوان تاکید می‌ورزند که بیشتر زنان که از کار کردن منع شده اند، مسوولیت سرپرستی یک خانواده را به عهده دارند.
حسینا سروری، یکی دیگر از فعالان حقوق زن، گفت: «بسیاری از زنان استند که خودشان سرپرست خانواده استند. دیگر چاره ندارند. اگر کار نکنند، چی کنند؟»
از سویی هم، حزب موج تحول در نشستی می‌گوید که اگر طالبان به زنان در تشکیل حکومت حق مشارکت سیاسی را ندهد، به گونه‌ی گسترده دست به اعتراض‌های مدنی خواهند زد.
فوزیه کوفی، رییس این حزب که در قطر است به گونه‌ی مجازی در این نشست اشتراک کرد و تاکید کرد که در روزهای آینده برای دادخواهی از حقوق زنان به افغانستان می‌آید.
فوزیه کوفی گفت: «دیده می‌شود که طالبان با گذشت هر روز، زنان را از جامعه دور می‌کنند. معلوم می‌شود که طالبان هنوزهم با همان فکر و اندیشه چندین سال پیش است و تغییر نکردند.»
این در حالی‌ست که به تازه‌گی وزارت معارف در یک اعلامیه‌ی از معلمین و متعلمین مکاتب ذکور خواسته است که به درس‌های شان برگردند. اما دراین اعلامیه به آغاز دروس در مکاتب دخترانه هیچ اشاره نشده است و این امر موجب نگرانی گسترده در خانواده‌ها و در جامعه گردیده است.
خبرنگار فرهنگستان ازکابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*