خانه / فرهنگ و هنر / فرهنگ / استفاده از لباس‌های محلی؛ علاقه‌ی مردم و احیای فرهنگ

استفاده از لباس‌های محلی؛ علاقه‌ی مردم و احیای فرهنگ

کابل/۲۸قوس/فرهنگستان
پس از تسلط دوباره‌ی طالبان در افغانستان، استفاده از لباس‌های محلی افغانی هر روز رونق بیشتر می‌گیرد، شماری از خیاطان شهر کابل می‌گویند که لباس‌های محلی نسبت به دو سال پیش بیشتر استفاده می‌شود و در نوع دوخت، طرح، دیزاین هم تغییرات چشم‌گیری به‌وجود آمده‌است.
مزمل حکیمی یک‌تن از خیاطان شهرنو کابل می‌گوید: «پس از روی‌کار آمدن دوباره‌ی طالبان افغانستان علاقه‌ی شهروندان به‌خصوص مردان به پوشاک محلی بیش‌تر شده است.»
وی می‌افزاید: اکنون لباس‌های افغانی با طرح‌های مختلف مانند دیزاین یخن‌‌های عربی، پاکستانی، هندی، چپه‌یخن و .. دوخته می‌شود.
میرویس حضرتی از مشتریان این مغازه است که به‌تازه‌گی از کشور ترکیه به ‌کشور برگشته می‌گوید: «لباس‌های افغانی بخشی از فرهنگِ و هویت ماست، هرچند من طی بیست‌سال در کشور ترکیه بوده‌ام اما نسبت به پتلون، خود را با لباس‌های افغانی راحت‌تر احساس می‌کنم.»
لباس‌های افغانی هم با دست و هم توسط ماشین دوخته می‌شوند. بیشتر لباس‌هایی که در لباس‌فروشی‌ها دیده می‌شوند توسط مردان تولید می‌شوند. زنان بیشتر در بخش خامک‌دوزی یخن‌ها نقش دارند.
حکیمی می‌گوید: «قیمت یک لباس‌ ساده از ۷۰۰ افغانی شروع تا ۱۰۰۰ افغانی می‌رسد. قیمت یخن دست‌دوزی که در سمت شمال و غرب کشور دوخته می‌شود ۱۰‌هزار افغانی می‌باشد.»
به گفته‌ی وی، بیشتر لباس‌ها به صورت سفارشی دوخته می‌شوند و دوخت یک‌جوره‌ی آن از سه ساعت تا ۱۵روز را دربر می‌گیرد.
افزایش استفاده از لباس‌های افغانی در حالی صورت می‌گیرد که طالبان  به کارمندان برخی از اداره‌های دولتی به صورت شفاهی دستور داده‌اند تا از لباس‌های افغانی استفاده کنند و از پوشیدن پتلون و نیک‌تایی بپرهیزند.
احمدرامش یک‌تن از کارمندان در یکی از اداره‌های دولتی در شهر کابل می‌گوید که پس از تسلط طالبان مسئول جدیدی از سوی این گروه تعیین شد که تمام کارمندان را مجبور به پوشیدن لباس افغانی نمود.
وی می‌گوید: «یک روز یکی از کارمندان با لباس همیشگی پتلون به اداره آمده بود. رئیس بخش مربوطه که یک مولوی است، او را نزد خود خواند و نسبت به پوشیدن پتلون در روزهای آینده به او هشدار داد.
در افغانستان انواع مختلف لباس افغانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مردم هرات، بامیان، قندهار، مزارشریف و… هرکدام شکل خاصی از لباس افغانی را استفاده می‌کند.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*