خانه / فرهنگ و هنر / فرهنگ / از سر گیری حفاظت یونسکو از آثار تاریخی در بامیان

از سر گیری حفاظت یونسکو از آثار تاریخی در بامیان

کابل/۳ثور/فرهنگستان
سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) تصمیم گرفته است که برنامه حفاظت از آثار و اماکن تاریخی ولایت بامیان را از سر بگیرد. گفته شده که هدف از اجرای این پروژه در کنار حفاظت از میراث فرهنگی بامیان، کمک به منظور اشتغال‌زایی برای مردم بامیان نیز خواهد بود.
بر اساس گزارش‌ها، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) تصمیم گرفته است که برنامه حفاظت از آثار و اماکن تاریخی ولایت بامیان را از سر گیرد. گفته شده است که هدف از اجرای این پروژه در کنار حفاظت از میراث فرهنگی بامیان، کمک به منظور اشتغال‌زایی برای مردم بامیان نیز می‌باشد.
به نقل از میرلا لودا، هماهنگ‌کننده برنامه جامع راهبردی بامیان نوشت که این تصمیم به حفاظت از میراث فرهنگی افغانستان کمک می‌کند.
پروژه چند میلیون دالری حفاظت از آثار تاریخی بامیان، که به حمایت مالی ایتالیا روی دست گرفته شده بود، به دنبال تغییرات سیاسی در ۲۴ اسد ۱۴۰۰ متوقف شد.
در کنفرانسی که در ماه عقرب ۱۴۰۱ در دانشگاه فلورانس ایتالیا برگزار شد، وزارت خارجه ایتالیا اعلام کرد که این کشور تصمیم گرفته به حمایت مالی از این پروژه ادامه دهد.
در این کنفرانس که به ابتکار دانشگاه فلورانس و سازمان همکاری توسعه‌‌ای ایتالیا برگزار شد، کارشناسان از سراسر جهان برای تبادل نظر درباره میراث فرهنگی افغانستان شرکت کردند.
در این کنفرانس به صورت ویژه‌ بر میراث فرهنگی بامیان، که در سال ۱۳۸۲ در فهرست میراث جهانی در معرض خطر یونسکو قرار گرفت، تمرکز و تاکید شد.
نشریه آرت نیوز، که دفترش در نیویارک است، در گزارشی نوشت که هدف پروژه یونسکو در بامیان شامل تقویت زیرساخت‌های بناهای تاریخی و توسعه طرح حفاظتی درازمدت است.
این پروژه از طریق زمینه‌سازی برای اشتغال‌زایی درازمدت برای اهالی منطقه، آن‌ها را در حفظ آثار تاریخی این منطقه سهیم می‌کند.
قرار است تمرکز این پروژه یونسکو بر حفظ صخره‌هایی است که بخشی از آثار تاریخی بامیان از جمله پیکره‌های ویران‌شده بامیان و مغاره‌های پرشماری در دل آنها ساخته شده و همچنین شهر باستانی غلغله متمرکز خواهد بود.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*