خانه / خبرها / اردوغان انتخابات زودهنگام را در ترکیه اعلام کرد !

اردوغان انتخابات زودهنگام را در ترکیه اعلام کرد !

اردوغان انتخابات زودهنگام در ترکیه اعلام کرد !

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرده است که انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در این کشور زودتر از موعد برگزار خواهد شد.
به گفته رجب طیب اردوغان این انتخابات روز ۲۴ جون ۲۰۱۸ حدود یک سال و نیم زودتر از زمانی که قبلا تعیین شده بود برگزار میشود.
به گزارش خبرگزاری “آناتولی” ترکیه رجب طیب گفت که تصمیم برای برگزاری انتخابات زودهنگام، پس از مشورت با اعضای حزب عدالت و توسعه و در نظر گرفتن شرایط خاص منطقه به ویژه جنگ سوریه و تحولات عراق گرفته شده است.
رئیس جمهور ترکیه گفت: “در دوره‌ای که تحولات سوریه شتاب پیدا کرده، و ما باید تصمیم‌های مهمی در زمینه اقتصاد خرد و سرمایه‌گذاری‌های کلان بگیریم، مسئله انتخابات باید در اولین فرصت از برنامه خارج شود.”
هم‌زمان با اعلام این خبر پارلمان ترکیه تمدید وضعیت فوق‌العاده در این کشور را به مدت سه ماه تصویب کرد. این وضعیت که از زمان کودتای نافرجام تابستان سال ۲۰۱۶ وضع شده تا کنون لغو نشده است.
تصمیم پارلمان به این معنا است که رای گیری ماه جون که اولین انتخابات بعد از کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ بود، در وضعیت فوق‌العاده برگزار خواهد شد.
در رفراندومی که حدود یک سال پیش برای تغییر قانون اساسی، از جمله منحل شدن پست صدارت و افزایش اختیارات رئیس جمهوری در ترکیه برگزار شد، شرکت‌کنندگان با اختلاف اندکی به این تغییرات رای مثبت دادند.
اکنون رجب طیب اردوغان میگوید شرایط به گونه‌ای است که باید هر چه زودتر نتایج رفراندوم عملی شود و سیستم به “ریاست جمهوری اجرایی” تغییر پیدا کند.
این خبر در حالی اعلام شده که پیش از این دولت ترکیه احتمال برگزاری زودهنگام انتخابات را رد کرده بود.
تحلیلگران میگویند وضعیت نامناسب اقتصادی در ترکیه و تهدید روزافزون از سوی احزاب مخالف از جمله عواملی است که باعث اعلام انتخابات زودرس از سوی اردوغان شده است.

میر احمد ” خواجه ”

فرهنگستان

۱۸٫۰۴٫۲۰۱۸

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*